| anonim_4396 a întrebat:

Când mi-am pus laptop-ul la încărcat pur si simplu nu se încărca apărea becul portocaliu adică ca se încărca după se stingea becul portocaliu si apărea becul alb care înseamnă ca este descărcat si așa îmi face încontinuu, apropo am laptop HP.Cum pot sa rezolv aceasta problema și din ce cauza face așa?

4 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Lasa leptopul la incarcat o ora si vezi ce se intampla.
Daca bateria se incarca, inseamna ca sistemul va folosi energia ei (iti va indica si ce procent ai in bara de Start).
Daca laptopul nu porneste dupa ce il deconectezi de la priza, inseamna ca bateria nu se mai incarca (si trebuie inlocuita) sau ca incarcatorul nu functioneaza corespunzator si trebuie schimbat.

| Marius3322 a răspuns (pentru dannyel86):

O sa încerc

| Marius3322 a răspuns (pentru dannyel86):

Nu a mers

| dannyel86 a răspuns (pentru Marius3322):

Ca sa verifici incarcatorul, scoate bateria (daca e detasabila) sau conecteaza si incarcatorul la laptop (daca bateria nu se poate scoate). Pentru a vedea daca dispozitivul porneste si poate fi folosit.
Daca laptopul functioneaza corect pe curent, inseamna ca bateria nu mai inmagazineaza energie si e nevoie de alta noua (sau macar una functionala).
De cand ai laptopul?