| Ciovy a întrebat:

Când montezi o camera de supraveghere de ce îți trebuie și cablu de net și sursa de alimentare?

9 răspunsuri:
| Brizbriz a răspuns:

1. sunt 3 tipuri de connexiuni: cu fir analog sau digital sau fara fir (wifi)
2. CUM PANA MEA VREI SA MEARGA FARA ALIMENTARE?!?
in balarii, logica simpla

| Ka0ru a răspuns:

Sursa de alimentare pentru că aia nu funcționează cu aer, e electrică și cablu de net ca să poți vizualiza din altă parte ce a filmat camera sau să vezi live pe un dispozitiv când nu ești acolo.

| Ciovy explică (pentru Ka0ru):

O camera de supraveghere o poți oprii o perioada de timp ( minute - ore)?

| halogen001 a răspuns (pentru Ciovy):

Camera de supraveghere obișnuită nu are buton pornit/oprit și merge nonstop. Dacă e conectată la un DVR care înregistrează, doar acea înregistrare poate fi pornită, oprită, programată în timp, la detecție de mișcare sau la alarmă.
Pentru camerele care dau semnal prin fir, alimentarea trebuie făcută separat, de la o sursă separată de sursa DVR-ului. Dacă alimentarea trece prin cablul de masă la distanță mare apare o cădere de tensiune pe firul de masă ce ridică tensiunea semnalului exact cu acea cădere de tensiune și e posibil să nu mai meargă bine DVR-ul.

| Ciovy explică (pentru halogen001):

Vream sa zic : pornesc camera de supraveghere și merge 5 ore si după aceea o opresc 3 minute și după aceea ii dau drumul în continuare. Întrebarea este : alea 3 minute care a fost oprita mai filmează?

| halogen001 a răspuns (pentru Ciovy):

Cât timp e oprită nu filmează nimic, deci 3 minute rămân neînregistrate.
Oprirea se face prin deconectare de la sursa de curent sau de la DVR.
O cameră obișnuită, simplă care dă semnal analog unui DVR care înregistrează nu poate fi oprită de la distanță. Cât timp e alimentată cu curent, merge și dă semnal video DVR-ului. DVR-ul are meniu de unde se pot programa orele când se face înregistrarea. Dacă înregistrarea e oprită, dar camera e pornită, imaginea se poate vedea în direct pe un monitor conectat la DVR sau pe calculator și telefon dacă DVR-ul e conectat la rețea de calculatoare sau internet.
Sunt și camere care înregistrează pe card de memorie, camere IP și pot fi oprite de la distanță sau nu în funcție de model. Unele pot fi oprite, altele nu, dar de obicei nu pot fi oprite de tot.

| Ciovy explică:

Și net pentru ce îți trebuie?

| halogen001 a răspuns (pentru Ciovy):

Net trebuie pentru a avea acces la camera de la distanta mai mare (pentru a da comenzi, pentru a inregistra de la distanta, pentru a primi notificari). Pe distante mici nu e nevoie de net si se poate folosi o retea locala sau nu se mai foloseste nimic dupa caz.

| Brizbriz a răspuns (pentru Ciovy):

"acum 2 ore | Ciovana_Cristi_1984 explică:
Și net pentru ce îți trebuie?"

moama, esti foarte "tare", chiar in halul asta?!?
"Și net pentru ce îți trebuie?"
nu cumva, vrei sa vezi/inregistrezi imaginea aia, undeva, cum ar fi in DVR?!? fara net cum DRACU' POATE AJUNGE ACOLO?!?
sau tu crezi ceva de gen ca ai un monitor langa fiecare camera si te duci la fiecare monitor sa vezi ce se intampla?!? la ce iti mai trebuiesc, camere de supraveghere atunci?!?

e greu RAU "ganditul" asta, GREU RAU DA' TOT