| cristian123456 a întrebat:

Cand pornesc calculatorul inainte sa imi intre in windows trebuie sa apas pe f1 ca sa continui, stie cineva ce sa fac ca sa nu mai imi apara?

5 răspunsuri:
| asman a răspuns:

De cati ani ai calculatorul?
Daca mai multi de 3 ani, e posibil ca bateria de pe placa de baza e consumata.
O alta cauza: o optiune gresita in BIOS.
Alta cauza: Bad-uri la hard-disk

| cristian123456 explică (pentru asman):

Il am de 5 ani, am mai auzit faza cu bios dar nu stiu unde sa umblu, nu stiu ce e gresit

| asman a răspuns:

Deschizi carcasa calculatorului si te uiti dupa o baterie rotunda, de dimensiunea unei monede. O scoti cu grija si o inlocuiesti cu alta noua.
Sa ai grija sa nu atingi cu mana circuitele ca se pot defecta din cauza electricitatii statice din corp.

Ca sa-ti faci o idee cam cum arata si unde e localizata bateria, vizualizeaza imaginile http://adf.ly/5mb1n
(dai clic pe "Skip Ad")

| cristian123456 explică (pentru asman):

Si de unde imi iau baterie?

| asman a răspuns:

Baterie gasesti la aproape orice magazin care are la vanzare orice alt tip de baterii, la electrice, electronice.
Nu mai trebuie sa-ti spun ca trebuie sa scoti calculatorul din priza inainte sa umbli in el. happy Daca schimbi bateria si totusi, problema nu se remediaza, sa ma anunti.
Succes!