| XtremeIonut a întrebat:

Cand pornesc computerul windows-ul imi da urmatoarea eroare "Windowsul failed to start. A recent hardware or software change be the cause. Status: 0xc000000f Info:The boot selection failed because a require devise is inaccesible", imi scrie ca trebuie sa am Disc-ul cu Windows-ul pe care nu-l am ca nu eu mi-am instalat windows-ul. Am Windows 7 Ultimate, stiti cum pot rezolva problema asta?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intra in BIOS (ai MARE grija pe acolo) si cauta prin sectiuni "BOOT", apoi te uiti ce scrie la "1st boot device". E posibil sa-ti fi lasat calculatorul sa boot-eze de pe CD si de aia si eroarea cu CD-ul. Daca scrie acolo la 1st boot device ceva de genu "DVD Room" sau cum oi avea tu acolo, da-i enter pe el si selecteaza a doua, aia cu "HDD" si o sa iti incarce windows-ul din hard disk-ul pc-ului, cum e si normal. Daca nu merge asa atunci cheama-l pe cel care ti l-a instalat si pune-l sa-ti bage iar sistemu de operare, altceva nu ai ce-i face.

| SkrillexForever a răspuns:

Nu e instalat bine windowsul

| Ionutpopescu10 a răspuns:

Trebuie sa ai windowsul, altfel nu ai ce sa-i faci, bagi cd-ul, intri si selectezi limba apoi dai reparare (repair your computer.)