| GulDan a întrebat:

Cand reinstalez windowsu 7 am si eu o problema:cand ajung la partitii care le sterg si care nu?
Si la zise: ce nr pun?

5 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Pentru linistea ta si pentru o instalare curata sterge toate partitiile create (3, 4 cate ai) cu click pe partitie si-> delete. O sa-ti ramana hardul curat si incepi asa, click pe NEW -> creezi prima partitie, de exemplu daca hardul are 250 de GB, prima partitie este cea in care o sa instalezi sistemul de operare o faci de 100 GB iar tu in casuta trebuie sa treci valoarea in Mb adica 102 400 megabytes pentru ca 1 GB are 1024 Mb. Cand creezi prima partitie o sa se creeze automat o partitie de sistem de 100 Mb. Apoi a doua partitie o faci din ce mai ramane dand click pe New si fara sa mai scrii nimic (lasi asa ce e scris in casuta) ->OK Mai departe dai click pe prima partitie (nu cea de 100 MB) creata de tine si instalezi windows-ul in ea. Ea va fi partitia C.
Faci exact cum am spus si nu ai probleme la instalare.
Succes!

| GulDan explică (pentru neluL):

Auzi n-am inteles o chestie deci eu am 512 gb in total deci in partitie pun in c 150 si in d 312? sau neaparat 100 gb? cum vine treaba.Multumesc!

| neluL a răspuns (pentru GulDan):

Poti sa pui cat vrei peste 100.Eu ti-am facut pentru 100 gb pentru ca asa procedez eu. Tu o poti face de 150 GB adica
153 600 megabytes. A doua partitie o faci de cat a mai ramas.

| Lindoro a răspuns:

Stergi partitia unde se afla actualul tau windows.

| GulDan explică (pentru Lindoro):

In d:/ dar cum imi dau seama in care e la partitii:d