| Ddiana90 a întrebat:

Cand v-a aparea ddr4 (la ram ma refer) cat o sa fie ddr3 de un 1gb de ex,? ddr2 si restul care sunt mai vechi se v-or scumpii incontinuare sau ramane la pretul de acum sau posibil sa se mai ieftineasca,? desii eu stiu ca pe cat sunt mai vechi pe atat mai scumpi...

7 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Pai ddr3 acum sunt foarte ieftini! Daca iei de la Kingston, poti sa achizitionezi o placuta de 4gb si la 80 ron, eu zic ca e pomana! Cand va aparea ddr4 vor fi scumpi la inceput, dar cu timpu vor fi mai scumpi ddr3, cum e acum ddr2 fata de 3! La ora actuala 4 gb ddr3(80ron) sunt destul de ok, chiar si pentru gaming.

| Ddiana90 explică (pentru ROB3RT89):

Sunt chiar si 8gb ddr3 la pretu de 100 Ron. Nu prea mi se pare corect, ar trebui sa fie invers, adica cele noi aparute mai scumpe si cele vechi, ieftine... cam asa ar fi normal... ca si la un telefon, cand apare unu nou, ala vechi, cu timpu se ieftineste, nu se scumpeste pe cat e de vechi, iar ala nou ramane la un pret stabil un timp pana cand apare altu si tot asa...

| ROB3RT89 a răspuns (pentru Ddiana90):

Sunt,dar deja e prea mult! Chiar n-ai la ce folosi 8 gb, nici pe systeme pe 64 biti, 4 gb e ok! Chiar si 2 gb ddr2 cu frecventa de 800 mhz e ok daca nu optezi pentru gaming! Nu prea mai cumpra nimeni ddr2, din acest motiv au ridicat pretul si ddr3 sunt mai ieftini! Cand va aparea ddr4, vom investi mai mult in placa de baza si eventual si in procesor.Nu cred ca va aparea o placa de baza cu suport ddr4 pe socket 1155 sau am3 in cazul procesoarelor de la amd...

| 0rlando a răspuns:

Probabil va fi mai scump DDR3, așa cum s-a întâmplat și până acum.

| raduro1985 a răspuns:

Asa este. Cand vor disparea calculatoarele single core atunci se vor iefniti, cand nimeni nu va mai avea nevoie de ele. E destul de simpla treaba: raportul cerere-oferta. Din pacate ddr1 nu se mai fabrica si inca exista calculatoare destul de bune (generatia Pentium 4) care folosesc ddr1 si de aceea sunt atat de scumpe. Deci in continuare se vor scumpi. Exista posibilitatea ca in curand sa inceapa sa se ieftineasca ddr1, si asta pentru ca generatia Pentium 4 spre exemplu nu mai fac fata nici macar programelor simple (Internet Explorer). Odata cu lumea, evolueaza si programele astea, cerand tot mai mult.

| GeoGForce a răspuns:

Atunci hai sa apara si pentium 14 si ddr10 va aparea 4? o sa intreb un informatician despre astaa si iti voi da un raspun

| xToxiiq a răspuns:

thinking sigur se va ieftini! happy