| radimna77 a întrebat:

Buna
Cum pot afla ce tip de DDR am? (DDR, DDR2, DDR3, DDR4)

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca vrei sa-ti cumperi memorii si ai DDR3 sau mai sus trebuie sa tii cont doar de cat suporta slotul. Trebuie, insa, sa stii ca va lucra la frecventa celei mai mici in frecventa. La memoriile DDR si DDR2 trebuie sa ai aceeasi frecventa la toate memoriile altfel risti blocaje.
Ca sa aflii ce memorii ai: http://www.sistemepc.net/......in-pc.html

| Jipa95 a răspuns:

Descarci speccy. Ca si in poza de aici : http://tinypic.com/view.php?pic=2dr6i5f&s=8#.VLU7CyuG_fc scrie acolo ce tip de memorie ai ( ddr, ddr2, ddr3 ) In cazul meu in acea poza este ddr2. Te ghidezi dupa acel program, si cauti ce tip de memorie are pc-ul tau.

| Vanqu1sh a răspuns:

Instalezi Everest Ultimate si te uiti la detaliile ramilor sau poti instala si aida32.

| radimna77 explică (pentru Vanqu1sh):

Si daca mai vreau sa cumpar rami pot sa iau orice fel de DDR? sau sunt universale?

| Vanqu1sh a răspuns (pentru radimna77):

Depinde de placa de baza, depinde de cate slot-uri are pe ea, cate sunt ocupate. In mod normal daca mai vrei sa cumperi rami atunci trebuie sa aiba aceeasi frecventa si latenta cu cei care ii ai si acum sa mearga.

| Si_Atat_Stefan_1979 a răspuns:

Everest