| Cristian2003 a întrebat:

Cardul de memorie are si memorie si are si giga bitxz?

4 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Cardul de memorie are numai memorie masurata in GB = gigabyte
Cu cat are mai multi GB, cu atat incape mai mult pe card.
Alta carecteristica e viteza de citire-scriere a datelor de pe card (clase de viteza):
Class 2 minim 2 MB/s
Class 4 minim 4 MB/s
Class 6 minim 6 MB/s
Class 10 minim 10MB/s

Cu cat clasa e mai mare de exemplu 10 sunt mai bune - se poate scrie si citi mai repede.

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Cantitatea de memorie se masoara in biti.
Un bit = un semn - se folosesc numai 2 semne pentru a scrie in memorie si anume 0 si 1.
Deci un 1 sau un 0 este 1 bit
O memorie are 1 bit daca in ea incape un singur semn, un 0 sau un 1
8 biti = un octet sau byte
O memorie are 8 biti daca in ea incap 8 semne deci zerouri si 1 in total sa fie 8
Memoriile au foarte multi biti si atunci se folosesc multipli asa cum la greutati folosim gram, kilogram, asa si la memorii folosim KB, MB, GB, TB = kilobyte, megabyte, terabyte
k= kilo = 1000
M=mega = 1000000
G=giga = 1000000000
T=tera = 1000000000000

| Cristian2003 explică (pentru halogen001):

Pai si cum pot face rost si de GB?
P.S. Daca am card de memorie am mai mult spatiu in tableta si asa vor incapea multe jocuri si aplicatii pe tableta?

| halogen001 a răspuns (pentru Cristian2003):

Toate cardurile au GB (mai multi sau mai putini), e asa cum ai spune ca o sticla are 1 litru sau 3 litri, asa un card are 4 GB de memorie sau 8 GB de memorie sau 16 GB de memorie. Cu cat incape mai mult in memorie (adica cu cat are mai multi GB) cu atat e mai scump cardul de memorie.

Se poate intampla sa ai spatiu pe cardul pus in tableta si totusi sa nu poti instala mai multe jocuri sau aplicatii.
Depinde de joc, depinde de aplicatie.
Unele jocuri si aplicatii se pot instala pe card, altele nu se pot instala pe card ci numai in memoria tabletei. Depinde cum au fost facute jocurile si aplicatiile - sa se poata instala sau nu pe card.

Pentru tableta iti trebuie un card Micro SD de 8 sau 16 GB clasa de viteza 10 sa mearga repede cum ar fi aici de exemplu:

card Micro SD de 8 GB clasa 10 - 26 lei
http://www.emag.ro/......DSPT5BBBM/

sau
Card de memorie Kingston microSDHC 16GB, Class 10 + Adaptor
http://www.emag.ro/......E4VX2BBBM/

Deci, chiar daca ai card de memorie, nu toate jocurile si aplicatiile merg de pe card - depinde de joc sau aplicatie.