| KirigayaKirito a întrebat:

Care aparat de fotografiat este mai bun : Nikon COOLPIX L28, Canon PowerShot A1400 sau Samsung ES95?
Si care dintre ele filmeaza cu adevarat HD?

Sa raspunda cei care se pricep. ^-^

9 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Eu as zice sa alegi Canon PowerShot A1400.
Crede-ma dintre toate 3 e cel mai bun.

| einsteinchen a răspuns:

Sfatul meu este sa cumperi de la firme consacrate pe tipul de produs: Nikon si Canon. Stiu ca datorita tehnologiei larg disponibila, Samsung are posibilitatea producerii de aparate foto insa nu vor fi la inaltimea celor de la firmele experte, ca sa zic asa.

Ambele fac filmare HD la 720 p dar L28 la 30 fps versus A1400 la 25 fps.
Cred ca prin "adevarat HD" te referi la 1080 p.

Mai multe detalii aici:
http://versus.com/en/nikon-coolpix-l28-vs-canon-powershot-a1400

http://www.2cameraguys.com/Nikon-COOLPIX-L28-vs-Canon-PowerShot-A1400.htm

http://snapsort.com/compare/Canon-PowerShot-A1400-vs-Nikon-Coolpix-L28

| KodrutZ a răspuns (pentru einsteinchen):

L28 e o flasneta ordinara, chiar daca e facut de Nikon. Cit dai, cam atit face... Numarul de megapixeli e pentru manelisti, daca vrei sa faci o treaba, te uiti si cauti dimensiunea senzorului si ce optica are un aparat ieftin/modul de stabilizare a imaginii.

| einsteinchen a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu-mi raspunde mie, ci celei care a pus intrebarea. Eu am un Nikon D3100 si stiu destule despre aparatura foto.
Persoana avea nevoie de un raspuns referitor la cele 3 aparate.

| KodrutZ a răspuns (pentru einsteinchen):

Ei, sper sa se mai uite si ea pe aici daca tot a pus-o. Da, bine, D3100 e cu totul alta mincare de peste fata de ce comparatii a cerut ea aici. Oricum, D3100 e mai slab ca L28, ca are doar 14 MP. tongue

| KirigayaKirito explică (pentru KodrutZ):

''Ea'' va lasat cate un mesaj amandurora...Si totusi, cum ti-ai dat seama ca sunt fata? laughing Aporpo, parca spuneai : ''Numar de megapixeli e pentru manelisti '' laughing Oricum am ras atat de bine cand am citit asta, multumesc! laughing

| KirigayaKirito explică (pentru KirigayaKirito):

Si yey, cate greseli gramaticale! Bravo mie! -_-

| KodrutZ a răspuns (pentru KirigayaKirito):

S-a raspuns. Ai avatar cu un mar rosu si ai pus zimbet de pokemon la sfirsitul intrebarii. Plus ca de obicei masculii nu stau sa ceara parerea altora cind cumpara ieftineli, risca sa li se stirbeasca valoarea. Masculii cer sfaturi doar cind e vorba de chestii scumpe, chiar daca nu au nevoie de ele si eventual nici macar nu si le permit. happy
Numarul de megapixeli la camerele foto, capacitatea cilindrica la masini, cantitatea de memorie la placile video ieftine - fix bling pentru cocalari-manelisti. Si nu doar astea, desigur. Se pot adauga si siliconatele gen Bianca cum-o-mai-cheama.

| NisyBer a răspuns:

Iti spun eu. Canon PowerShot A1400. Iti spun din experienta asa ca daca vrei. Crede-ma