| RealKing01 a întrebat:

Care aveti JBL Partybox 1000, imi puteti spune cati decibeli scoate?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Decibelii sunt doar un raport, exprimat pe scara logaritmica.
Acelasi tarie de sunet poate avea valori intre -80 si +80dB, in functie de zgomotul din anturajul unde se asculta.
De exemplu, sunetul soneriei telefonului tau o poti percepe ca foarte puternic, daca incepe sa sune in linistea noptii, dar s-ar putea sa nu-l auzi daca esti intr-un loc foarte zgomotos.

| Frank51 a răspuns:

Are undeva în jurul a 100dB, orice fel de boxă peste 5 centimetrii poate scoate peste 90dB, dar nu la calitate bună.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pitica aia de boxa. n are bass numa asa na cat de cat da nu te tremura gen bass mare

| korina99 a răspuns:

Ai gtija ca: Limita inferioară a celor mai scăzute presiuni acustice percepute de urechea umană este 0 dB, iar orice sunet peste 130 dB va cauza dureri.
https://www.qtransform.com/ro/transforma/sunet/transforma-din-decibel.php