| theforceofgood a întrebat:

Care din urmatoarele mărci de baterii este mai bună: Varta, Duracell, Energizer sau GP?

Răspuns Câştigător
| frunzarescu a răspuns:

In ordine descrescatoare: Ansmann, Varta, Energizer, Duracell si GP.
Atentie insa, majoritatea producatorilor lucreaza dupa dublu standard. Adica, aceeasi baterie (marca si model) este diferita la noi in Romania fata cea din Germania, calitativ ma refer, pretul este la fel.
Asta se aplica la orice: detergent, parfumuri, alimente etc.
In Romania ajung produsele neconforme din punct de vedere tehnic, calitativ, continut si asa mai departe....groapa de gunoi a Europei.
De exemplu: fructe depistate in Germania cu continut peste limita admisa de pesticide sunt respinse la vama, iar furnizorul le redirectioneaza in tari unde coruptia permite consumul lor.
De exemplu: producator de detergenti, cumpara materia prima de calitate superioara, produce un detergent superior si il vinde in Europa de Vest. Acelasi produs, dar fabricat din materii prime inferioare este vandu in Europa de Est. Bineinteles pretul este la fel.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Diferentele intre marci sunt minore, tehnologia e aceeasi. Totusi e de preferat o marca fabricata in Europa, ideea e ca la codul barelor, pe blisterul bateriilor, sa fie cifra 4 in fata codului numeric, si termen de expirare cat mai indepartat de momentul prezent.

| Alexuţ02 a răspuns:

Eu am avut doar Duracell, posibil să fi avut și alte mărci dar Duracell m-a mulțumit cel mai mult.

| GPA a răspuns:

Duracell este cea mai bună marcă de baterii.

| RAY a răspuns (pentru GPA):

Ai mp3 si ai folosit mai multe marci de bateri?

| GPA a răspuns (pentru RAY):

Baterii*. Am folosit Duracell la absolut orice "gadget" din casă. Ține "scai" de ele, sunt bestiale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Duracell are cea mai buna calitate