| gabicoo a întrebat:

Care e cel mai bun antivirus free?
Vreau si cateva argumente nu doar brandul

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Gabico, cel mai bun antivirus e ăla ce-și actualizează baza de date cu viruși nou apăruți, cât mai des (măcar de 4-9 ori pe zi) și "vede" ca viruși ceea ce alții nu o fac. De aia nu-ți dau nici un nume. Testează singur. Ca la medicamente: nu există unul universal!

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Avira, personal il recomand, dar eu unu am doar cel oferit de Microsoft si nu am virusi

| NLS a răspuns:

Cel mai bun e piesa dintre scaun si monitor.
Dintre ceilalti, MalwareBytes si Defender de la Microsoft.

| gelu1970 a răspuns:

Bitdefender free, kaspersky free,
Panda cloud.

| Bogdan70001 a răspuns:

MalwareByetes,in niciun caz AVAST, Avast este cel mai prost anitivirus pe care poti sa tii-l iei nu-ti detecteaza mai nimic.Malwarebytes in schimb este extrem de bun si de cand il folosesc mereu mi-a gasit programele de tip malware (nu ca as fi avut prea multe, dar sigur face fata la orice)

| LPCTSTR a răspuns (pentru Bogdan70001):

Mai, nu scrie ca este cel mai prost daca nici macar nu stii care este procentajul de detectie.
Am vazut eu cu ochisorii mei ca la un test cu 1100 fisiere malware, rezultatele au fost astfel: Avast: 99, 2%; Bitdefender: 98, 7% si Malwarebytes: 97, 8%.
Nu inteleg de ce lumea ridica in slavi Malwarebytes-ul caci o fac degeaba.
Tin sa mentionez ca acele fisiere malware erau noi, nu de genul Memz, Petya, CryptoLocker, etc. Exista un site pe drak web unde toti amatorii isi pot posta creatiile.
Data viitoare bazeaza-te pe euristici, nu pe gradul cu care un antivirus detecteaza un trojan.

| Bogdan70001 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Avast?! nu stiu ce tot vb acolo, dar la un moment dat chiar ma hotarasem sa testez cu virus total niste fisiere malware mai putin cunoscute (uite de ex: UcBrowser), Avast pl, Malwarebytes la gasit.Pe langa asta cand a fost faza aia cu WannaCry, Avast s-a descurcat cel mai prost, fiind printre ultimilele antivirusuri (mai populare) care l-a detectat.Si referitor la procentajele alea, vezi ca Avast are si multi falsi-pozitivi, deci...

| LPCTSTR a răspuns (pentru Bogdan70001):

Asta crezi tu, insa am uitat sa spun si ca s-au testat variatele gratuite.
Nu stiu ce vrei de la un antivirus gratuit...

| AlexDarius3 a răspuns:

Avira, eu il folosesc de mult timp si nu am avut nici o problema cu el, isi actualizeaza baza de date zilnic pentru a te apara de cele mai noi pericole (de obicei automat, dar mai poti sa o faci si manual), iti poti instala si Avira Browser Safety (un plugin pentru browsere care te apara de site-urile "necurate"), poti sa iti instalezi Avira Phantom VPN pentru a fii practic o "stafie" pe internet adica sa nu iti fie detectat IP-ul, poti sa iti instalezi un Password Manager de la Avira care iti retine parolele pentru tine
si tot felul de chestioare care le poti vedea pe site-ul celor de la Avira. Avira Free are o rata de detectie de peste 95% plus un Firewall pentru a te apara de hackeri si o protectie in tip real.

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

O lunga perioada de timp am folosit Avira, asta pana cand au inceput sa-l umple de popup-uri. Acum am trecut pe Avast de ceva vreme, am facut cateva teste legate de detectie si viteza, sunt destul de multumit. Altfel se spune ca una dintre cele mai bune variante free este BitDefender, au si o varianta de asta. So... distractie placuta. PS - Am uitat sa spun ca cei de la Avast au cumparat si AVG, calitatile celuilalt antivirus fiind si ele incorporate in Avast de acum.

| iwefgOficiall a răspuns:

Eu folosesc avast de 10 ani si niciodata nu am avut probleme cu el recomand!