| Marius998 a întrebat:

Care e diferenta dintre un dual-core 3 GHZ si un quadcore de 3 ghz?

Răspuns Câştigător
| alinox123 a răspuns:

Pai cand spui dual la ce de candesti la "doua" iar cand spui quad te candesti la "patru" adica dual core 3GHZ are 2 nuclee care are o frecventa de 3 ghz, iar quadcore are 4 nuclee la o frecventa de 3 ghz, binenteles quadcore-ul este mai bun deoarece nu se supraincarca asa des ca cel dual-core, si functioneaza in parametri mult mai "lejeri". Cam asta ar fi diferenta.
Funda?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Primul procesor are 2 nuclee iar al doilea 4 nuclee, asa ca al doilea este mai bun.

| MihneaIsBack a răspuns:

Se referă la procesor.
dual = 2
quad= 4
quadcodreul este mai puternic.

| NelaNelutzaaa a răspuns:

Daca sunteti intr-un magazin pentru a cumpara un calculator si cautati cea mai buna performanta pentru banii disponibili, probabil v-ati intrebat: "Care este diferenta dintre Dual Core si un Quad Core si ceea dintre i3, i5 si i7?"
Acest ghid ofera o explicatie de baza a acestor cinci tipuri de procesoare si va vor ajuta sa stabiliti care este cel mai bun pentru nevoile dumneavoastra.
Inainte sa mergem mai departe, ar trebui sa clarificam faptul ca, compararea i7 Quad Core nu este la fel de simplu precum pare, acestea neputand fi comparate complet, funda? kiss kiss kiss