| creepernebun a întrebat:

Imi poate spune si mie cineva ce sa aleg intre Intel Dual Core si un AMD QuadCore?

10 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Asa la modul general? Ti-as recomanda un Dual Core si mai exact procesor Intel Core i5 4570. In functie de el iti cumperi placa de baza?

| sltlp a răspuns:

Spune exact ce modele. Dual-core Intel e si i3-ul...

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ideea de baza este de la ce placa de baza pornesti. Intel este mai fiabil dar nu se potriveste cu un socket de la AMD.
Oricum intre un dual core si un quadcore este normal sa alegi quadcore. Un dual core are un nucleu fizic si unul virtual. Un quadcore are patru nuclee fizice.
Uite cateva explicatii aici: http://www.blasterzone.ro/......e-acestea/

| Jipa95 a răspuns:

Depinde ce placa de baza ai, pe ce tipuri de procesoare este bazata. Normal ca un amd quad-core este mai bun decat un Intel dual-core, dar revin-o cu un raspus mai explicit despre componentele tale happy

| sltlp a răspuns (pentru Jipa95):

Iar vorbesti pe langa. Demonstreaza-mi tu ca un sempron 3850(vezi ca e amd, si quad core chiar laughing ) e peste un i3 4130/

| MCG a răspuns (pentru sltlp):

I3 e dual si sunt 2 nuclee fizice si 4 virtuale in timp ce AMD Quad are 4 fizice si 8 virtuale...Acum mna, iti dau dreptate, conteaza si ce frecventa au...

| sltlp a răspuns (pentru MCG):

Si tu esti ca el, fara suparare. Amd-ul nu a pus niciodata pentru procesaore "de casa" nuclee virtuale. Si na, nu vrei ala, cauta un cpu gen athlon x4 740 ca asta inca se vinde. Iti zic eu, Intel-ul sterge pe jos cu el.

| Jipa95 a răspuns (pentru sltlp):

Da aici recunosc...nu m-am uitat la frecventa acelui kabini 1.3 ghz quad-core pe langa acel i3...da dar eu i-am spus ca majoritatea procesoarelor..in general, cele quad-core sunt mai bune decat cele dual.

| SouLIce a răspuns (pentru MCG):

Vorbesti aiurea, nici un procesor de la amd nu are mai mult de un thread pe nucleau
Intel a dezvoltat aceasta tehnologie cu 2 thread-uri pe nucleu si doar ei o au implementata

| SouLIce a răspuns:

Depinde despre ce procesoare este vorba
Revin-o cu modelele de procesoare