| tonyc7 a întrebat:

Care e diferenta dintre un monitor PC de 150 Hz si unul care are sub 100 Hz?
Care din ele e mai bun si de ce?
Dau funda.

5 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Cu cat are mai multi Hz cu atat va avea fps-uri mai multe in joc, dar asta mai depinde si de pc! De ex.: tu ai un monitor de 60 de Hz, Acel monitor nu va fi capabil de mai mult de 60 FPS-ri!
Degeaba iti arata ca ai 100 de fps-uri in joc ca tu de fapt esti blocat la 60 fps din cauza monitorului!
Acel test masoara capacitatea fps a pc-ului, nicidecum a monitorului... Iti cumperi monitor dupa cum iti permiti dar si un monitor de 60 hz este bun deoarece 60 de fps-uri in joc este destul de bun! Sa-ti duca pc-ul jocurile noi la 60 de fps si atunci poti spune ca e ok!

| Sekim a răspuns:

Pe scurt, cu cat ai mai multi Hz, cu atat mai lin se va misca imaginea ( FPS - Hz sunt intr o legatura destul de stransa ). Sunt extrem de multe video care fac teste de genul dar poti vedea aici un test : https://www.youtube.com/watch?v=pUvx81C4bgs.

| DonMoldo a răspuns:

Nu exista monitor cu 150 sau 100 Hz iti recomand sa iti iei unul de 240 sau macar 144 Hz depinde de buget.

| doctorandus a răspuns (pentru DonMoldo):

Daca vezi diferenta intre 240 Hz si 144 Hz ori esti pilot de vanatoare, ori consumi cocaina.

| NuCitescNotificari a răspuns (pentru DonMoldo):

Mai documenteaza-te, copile! Daca nu stii, stai in banca ta!
https://www.pcgarage.ro/......emium-pro/