| KodrutZ a răspuns:

Ambele sint partial ok, partial meh.

| Iordan_Cristi_1996 explică (pentru KodrutZ):

Dar care e mai bun

| KodrutZ a răspuns (pentru Iordan_Cristi_1996):

Nici unul in mod deosebit. Ambele au componente alese aiurea. Merita sa mai adaugi vreo 3-400 RON si sa bagi doua bete de DDR3, un cooler ca lumea la procesor, sursa buna si mai ales un SSHD.

| Iordan_Cristi_1996 explică (pentru KodrutZ):

Adica totul in afara de de placa video si placa de baza si imi zici ce componente (denumirea) de la pc garage trebuie sa iau pentru a imbunatati calculatorul

| KodrutZ a răspuns (pentru Iordan_Cristi_1996):

Incearca sa ai oleaca de logica. Ai luat deja un calculator, sau cum? De la garaj se ia cam asa ceva... http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/897528/
Si wishlistul asta merita ceva modificari, dar il dau ca exemplu. Daca tii musai 6300-le, la ala iti trebuie sursa, cooler aftermarket si o placa de baza ca lumea.

| Iordan_Cristi_1996 explică (pentru KodrutZ):

Il iau pe primul si ii bag sursa aceia si o noua placa de baza?

| KodrutZ a răspuns (pentru Iordan_Cristi_1996):

Nope, e dezechilibrat si ala. O sa incerc sa iti fac un wishlist cu 6300 ca procesor daca tii musai sa fie asta...

| KodrutZ a răspuns (pentru KodrutZ):

Et voila - http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/977538/
Nu are rost sa insist de ce e mai bun asta...
P.S. Ar prinde bine doua ventilatoare de 12 cm adaugate, unul pe lateral pentru bagat aer si unul in spate pentru evacuare.

| Iordan_Cristi_1996 explică (pentru KodrutZ):

Nu frate deci il iau e primul pe care mi l-ai zis si tu imi zici ce sa ii mai bag adic
a numele acelei componente

| KodrutZ a răspuns (pentru Iordan_Cristi_1996):

Esti copac la cap? Ti-am dat ceva cu mult mai bun in cam aceeasi bani si tu ma iei cu ce sa mai bagi la ala... ce nu e clar? Vrei musai de la mediadot? Facem un wishlist la mediadot atunci.

| Iordan_Cristi_1996 explică (pentru KodrutZ):

Gata tu cumva esti de la pc garage si sti parinti nu asa hop din prima un nou pc da am fost prost intreband sti cumva un parteneriat de youtube care un intro misto si un ""salariu"" bun

| KodrutZ a răspuns (pentru Iordan_Cristi_1996):

Nu e musai sa fie de la garaj, facem wishlist la mediadot, o sa fie gata in vreo ora-doua, acuma am de lucru. Nu pune botul la prostiile cu banii pe YT. Se fac bani pe net, dar nu cu bazaconii (se fac si pe YT, nu zic nu, dar nu asa... din aer, pui gameplay de nu-stiu-ce si visezi la bani).

| Iordan_Cristi_1996 explică (pentru KodrutZ):

Si poti sa-mi spui modelul de ventilator? ca sa nu iau unu de c*c*t

| KodrutZ a răspuns (pentru Iordan_Cristi_1996):

Pai stai asa - vrei sa iti fac un sistem in genul astuia de la garaj pe mediadot? Eventual vedem si cam care e diferenta intre ele... si ne uitam si de ventilator. Cum ziceam, cam peste o ora, am niste treburi acuma.

| Iordan_Cristi_1996 explică (pentru KodrutZ):

Deci daca ala pe care mil dai de pa mediatot nu e mai performant decat celalalt pe care mi l-ai recomandat inainta de la pc garage nu mil mai da dar daca cel de la mediatot e mai performant il iau pe ala

| KodrutZ a răspuns (pentru Iordan_Cristi_1996):

Mdah, m-am uitat la mediadot si multe chestii nici nu le au pe stoc. La 2200 RON sistemul asta complet e superb (am adaugat si doua venturi ieftine si bune pentru carcasa) si chiar daca nu toate componentele sint de virf, sint foarte bune ca pret/performanta. Zic bune nu super-mega-giga ultra, fiindca daca ar fi sa bag o sursa de top cu certificare 80+Gold, SSD, placa video mid-end, deja sarim de 3500 RON lejer. Uite, ca idee, eu pe o sursa fara ventilator Seasonic (80+ platinum, 7 ani garantie) si un hard de 4 TB (editie cu 5 ani garantie) am dat vreo 1600 RON. Ideea nu e sa ma dau mare, ci sa iti explic ca uneori platesti si pentru garantie/nivel de fiabilitate sporit.
P.S. Daca nu ai un stick de 8 GB, ia si un stick USB 3.0. Nu de alta, dar o sa vezi ca instalatul Windowsului de pe stick e de o mie de ori mai lejer si mai rapid ca de pe cd/dvd.
P.S. 2 Nu stiu unde stai si cum e curentul in zona, dar daca sint fluctuatii de tensiune/caderi, ai face bine sa iei si un UPS. Nu de alta, dar e pacat sa prajesti bunatate de calculator...

| Iordan_Cristi_1996 explică (pentru KodrutZ):

Curentul e bun la mine deci ai gazit unu pe mediatot ca daca nu lejer il iau pe ala de la garage si ii bag inca 1000-1500 in el cu niste componente mai bune si gata bajeatu tot ii rezolvat

| KodrutZ a răspuns (pentru Iordan_Cristi_1996):

La mediadot stau cam prost cu stocurile la ce voiam eu sa iti fac. Uite, asta e - http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/977538/ - daca vrei unitate optica, bagam si de-aia. Daca tragi de buget in sus, atunci trecem frumos la un i5, ii punem SSD, o sursa mai solida, o placa video mai puternica...
P.S. Daca mergi pe AMD, sanse majore sa nu mai vezi procesoare noi pe placa asta de baza. Daca mergi pe Intel cu un Haswell, sint placi de baza care deja se stie ca vor suporta generatia urmatoare de procesoare.

| Iordan_Cristi_1996 explică (pentru KodrutZ):

Ce zici de o sursa cu 500W; un SSD de 250gb dar o placa video n-am gasit inca o sa mai caut dar sper sa gasesc una de 2GB si 150 de biti si ce e ala un i5

| KodrutZ a răspuns (pentru Iordan_Cristi_1996):

Nu conteaza in mod deosebit numarul de wati, ssd ajunge de 128/120, ca pui si un hdd pe linga el, la placi video... treaba e de citi bani esti dispus sa bagi in calculator pina la urma. i5 - procesor Intel.winking

| Iordan_Cristi_1996 explică (pentru KodrutZ):

Pai care e mai bun AMD-ul sau Intel-ul dupa tine vad ca Intel-ul mil rechomandezi deci cred ca i5 Intel si schuza ca am repetat de asa de multe ori Intel :-) :-) :-)

| Iordan_Cristi_1996 explică (pentru KodrutZ):

1: unde scrie ca sursa e de 80+
2: hhd inseamna hard disk
3: si da-mi odata site-ul acelei placi video si surse pe care trebuie sa le bag ( cum a sunat asta :3)
4: si iau un SSD de vreo 200 de gb

| KodrutZ a răspuns (pentru Iordan_Cristi_1996):

1. In descriere scrie de obicei, dooh. :)
2. HDD inseamna hard disc...
3? E de schimbat mai tot, nu doar astea (8 gigi de ram, racire pentru procesor, etc)
4. "vreo 200 GB" inseamna 240, in principiu. Un SSD de 240 costa cam multisor.
Uite o varianta cu i5 - http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/841404/

| Iordan_Cristi_1996 explică (pentru KodrutZ):

Unde gasesti wishilst

| KodrutZ a răspuns (pentru Iordan_Cristi_1996):

Le-am facut eu wishlisturile astea.

| Iordan_Cristi_1996 explică (pentru KodrutZ):

O sa incerc sa fac unu si til arat a si ce metode mai zicea in afara de YT

| KodrutZ a răspuns (pentru Iordan_Cristi_1996):

Munca, munca, munca. Online marketing, programare, grafica/design, content editing, SEO...

| Iordan_Cristi_1996 explică (pentru KodrutZ):

Mam mai uitat la acela cu i5 si am vazut ca RAM-ul si placa de baze nu sint recomandate pentru gamming si mai trebuie 2 ventilatoare 120 CAUGAR un SSD si un cooler. ca sursa e de 80+ procesorul e OK(doar ca are 4 nuclee) hdd e ok si carcasa pai e bunitica

| KodrutZ a răspuns (pentru Iordan_Cristi_1996):

Nu te lua dupa prostiile lor... asa ei nu recomanda pentru gaming mai nimic din alea mai ieftine. Si eu am o placa de baza ieftina si ma joc de rup cind apuc timp liber, nici o problema. A, da, si am i3, nu i5. Treaba cu ventilatoarele e ambigua - placa video da aerul cald afara din carcasa, nu inauntru, iar 750 Ti-urile sint FOARTE reci. A mea cu ventilatorul la 40% nu trece de vreo 60 de grade, asta intr-o carcasa ventilata dubios (Nexus V1 Caterpillar).

| Iordan_Cristi_1996 explică (pentru KodrutZ):

Deci la acest calculator ce ar trebui sa mai modific si acum enumera nu aia, aia etc...

| KodrutZ a răspuns (pentru Iordan_Cristi_1996):

Mosule, te-am mai intrebat de o mie de ori - zi odata o suma maxima si iti fac cea mai buna configuratie in banii aia pe care mi-as lua-o eu. Nu crezi ca asa e cel mai simplu?

| Iordan_Cristi_1996 explică (pentru KodrutZ):

Daca ala e de 2500 atunci ceva de genu 3350-3400

| KodrutZ a răspuns (pentru Iordan_Cristi_1996):

OK, 3400. Fara overclock, cu SSD+HDD, 8 gigi ram, sursa 80+ gold... hai ca revin cu configuratia mai acusi.

| KodrutZ a răspuns (pentru KodrutZ):

Http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/979737/

R7 265 e vazuta ca cea mai buna placa in gama ei de pret de baietii de la Toms Hardware si nu am de gind sa ii contrazic. Am ales produsele din Wishlist si in functie de promotii (carcasa e la un pret excelent, de exemplu), asa ca daca vrei sa il iei, nu astepta prea mult fiindca preturile se schimba destul de mult in intervale scurte (am luat hardul cu ~950 RON acuma vreo 10 zile, de citeva zile a sarit de 1000).

| Iordan_Cristi_1996 explică (pentru KodrutZ):

Asta e deci dupa ce il iau sa zicem dupa 2-3 luni ar trebui sa modific ceva sau sa-l las asa

| KodrutZ a răspuns (pentru Iordan_Cristi_1996):

Poti sa ii pui o p*&a roz din fier cu luminite la carcasa. Daca discutam de jocuri, o sa stai calm pe putin vreo 2 ani. Daca ai probleme cu fluctuatiile de tensiune si penele de curent ar trebui un UPS. Ce monitor/boxe ai? Poate nu ar strica o placa de sunet adevarata mai incolo... daca ai boxe cit de cit ok, se simte diferenta fata de astea onboard.

| Iordan_Cristi_1996 explică (pentru KodrutZ):

Pai nu am problem de current si o sa-mi iau un monitor fullHD

| KodrutZ a răspuns (pentru Iordan_Cristi_1996):

Super daca nu sint probleme cu tensiunea. Recomandarea mea - ia monitor de maxim 1600X900 rezolutie si esti mai cistigat. Rezolutie mai mica - fps mai mare la detalii maxime.

| Iordan_Cristi_1996 explică (pentru KodrutZ):

Ok mersi pentru tot si m-ai ajutat foarte mult o stai stai acum o iau pe sentimentalism ok glumea totusi mersi

| KodrutZ a răspuns (pentru Iordan_Cristi_1996):

Cu placere. Nu uita sa folosesti voucheru' pentru reducere, asa imi multumesti si mie cu citiva lei in reduceri la garaj si ai si tu oleaca de reducere. Daca nu il folosesti, pierdem amindoi.
Nu BenQ, nu TN, nu TN cu 5 mersi. E pacat de restul calculatorului sa iti iei o flasneta de monitor. Mai bine mai stringi bani citeva luni. Eu in 2007 cind mi-am facut un sistem mai vechi asa am facut, intii sistemul, dupa citeva luni monitor scump si bun pe care il am si in ziua de azi (LG L1972H-PF - http://www.pcgarage.ro/monitoare-lcd/lg/l1972h-pf-19-inch-2-ms/).
Daca ar fi sa imi schimb monitorul in momentul de fata, cred ca as cauta altul de-asta SH... sau macar ceva cu LED - http://www.pcgarage.ro/......ms-black/. Mai bine mai astepti un pic cu monitorul...;)

| Iordan_Cristi_1996 explică (pentru KodrutZ):

Ce vaucher' si cum sati multumesc?

| KodrutZ a răspuns (pentru Iordan_Cristi_1996):

Comentariul la Wishlist pe pcgarage, il ai acolo. Il bagi la checkout si iti da vreo 1% reducere tie si mie imi da cupon de reducere de vreo 1.5% din valoarea comenzii tale. Ei zic ca 2%, da' din parti, ca ori deduc din ala 16% impozit, ori TVA, ori ambele... ca stateam sa calculez si imi tot dadea cu virgula de fiecare data.

| Daron a răspuns:

Amândouă.