| Glasshead a întrebat:

Care e mai bun din punct de vedere al performantelor: windows 7 sau windows 10? Dau fundita laughing))

Răspuns Câştigător
| Chief a răspuns:

Windows 10 mi se pare cel mai bun, acesta are cerințe foarte mici, încă unele componente ce sunt trecute la cerințe minime nici nu se mai fabrica. Bafta!

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Windows 70 - sper sa fie mult mai bun!
Fiindca primele 10 versiuni au fost cam... warza-warza...

| alexandrey a răspuns:

Esti cunoscut ca un miracol al umorului.

| RAY a răspuns:

Windows 10 daca ai pc bun

| untu a răspuns:

Windows 7 Home Premium sau Windows 7 Ultimate ca este rapid si stabil! La windows 10, lucrurile nu prea merg bine in legatura cu performanta, dar mai trebuie imbunatatit!

| danutzu96 a răspuns:

Linux tongue

| nopainkiller a răspuns:

Salut!
Daca laptopul sau calculatorul tau are software si/sau hardware invechit atunci sunt sanse mari sa nu functioneze toate aplicatiile asa cum te-ai fi asteptat.
In cazul softurilor, exista posibilitatea ca acestea sa nu functioneze corespunzator sau sa nu functioneze deloc dar aici sunt multi factori ce tin de tipul si vechimea softului. Cel mai bine este sa va documentati inainte de upgrade-ul la Windows 10, pentru a fi siguri ca softurile pe care lucrati functioneaza optim si pe Windows 10.
De exemplu, scannerele si imprimantele vor avea nevoie cel mai probabil de versiuni noi si adaptate de drivere pentru o functionare optima, la fel s-ar putea intampla in cazul altor echipamente sau programe instalate.
Upgrade-ul de la Vista sau XP la Windows 10 nu este posibil iar pentru a instala noul sistem de operare va trebui sa faceti o instalare de la 0, o instalare curata.
PRO – De ce să faci update la Windows 10?
viteză – bootare mai rapidă, dar și deschidere mai rapidă a aplicațiilor și jocurilor ( mai ales dacă este vorba de un joc compatibil cu DirectX 12);
meniul de start a revenit la locul său – una dintre cerințele făcute pentru Windows 8 și 8.1, integrată de către Microsoft în Windows 10;
Cortana – asistent vocal pentru cei interesați de un control facil (din păcate, nu are suport pentru limba română);
Microsoft Edge – browser dezvoltat de către compania americană, dezvoltat cu dorința în a oferi o experiență imersivă, fără cusur. Reading Mode-ul mi-aș dori să-l văd și în Chrome;
Plus pe partea de securitate (Device Guard, Microsoft Passport și Windows Hello – detalii pe site-ul Microsoft);
acces la magazinul de aplicații dedicat – Windows Marketplace, feature inexistent pe Windows 7. Microsoft s-a gândit de la Windows 8 că nu ar strica să conceapă un magazin de aplicații în stilul a ceea ce găsim pentru iOS și Android.
CONTRA – De ce să NU faci update la Windows 10?
mai puțin spațiu de stocare, asta și pentru că Windows 10 păstrează vechea variantă a sistemului de operare în background – windows.old ( dacă W10 funcționează impecabil poți șterge windows.old prin Disk Cleanup pentru (Chappy / Previous Windows installation(s) și OK – poți să eliberezi 20 – 25 de GB);
fără posibilitatea de a face downgrade – da, ai posibilitatea pentru 30 de zile să revii pe vechiul OS, dar după cele 30 de zile rămâi blocat pe Windows 10;
nu există opțiunea de restaurare a sistemului;
la nivel hardware și software pot apărea probleme legate de o incompatibilitate cu W10;
pierderea datelor (fișierele stocate în Drive C pot fi pierdute în procedura de update);
nu are aplicație dedicată pentru a reda fișierele de tip DVD (se rezolvă cu VLC);
date colectate de către Microsoft în cantitate mai mare față de versiunile anterioare.
Recomandarea mea ar fi sa iti achizitionezi un laptop/PC mai bun in astfel incat ca Windows 10 sa ruleze la performante mari!

| Glasshead explică (pentru nopainkiller):

Am 8 gb ram/amd fx 6300 six core/2terrabytes/nVIDIA geforce gtx 960/placa baza gigabyte

| nopainkiller a răspuns (pentru Glasshead):

Sunt cerintele recomandate! Cu siguranta poti sa instalezi Windows 10, in special Windows 10 Home! Jocurile for rula mai bine, la fel si aplicatiile, filmele le vei vedea la inalta calitate si multe alte beneficii majore!
Recomandarea mea ar fi sa fai upgrade la windows si sa treci la Windows 10!

| 2P a răspuns:

Depinde pe ce sistem este pus, Daca ai un calculator mai vechi Windows 7 va fi mai bun si se va misca mai repede iar daca ai vreun prototip care arde priza iti recomand Windows 10! happy

Răspuns utilizator avertizat