| relian a răspuns:

Piese echilibrate ces alea? Sa inteleg ca te pricepi mai bine cacei care au asamblat acel calculator sau cite sint afisate in intgrebare? Ma mira sa spui chestia asta pentru ca daca erai asa de tare probabilte lua careva sa lucrezi pentru ei nu crezi? Scuze ca intervin dar ala al doilea daca nu ma insel poate juca orice fel de joc care este acum pe piata.Nu stiu ce ai vrut tu sa spui ca nu-s bune de jocuri cind i5 ala e de abia iesit si mai este si quad core daca stii cei aia.Si manionca resurse la ceai facut referirte ca nu ai explicat omului exact ce vrei sa spui.De altfel nici eu nu stiu la ce te referi caconsuma resurse. Daca te referi la curent electric pai orice counsuma si un bec si un led.Si eu consider ala cu procesor i5 foarte stralucit chiar.Asa si eu ii pot recomanada un calculator la 20 de mii de dolari daca are bani. Daca e sa facem comparatie cu cei mai bun la ora asta normal ca nu foarte stralucit ala i5 dar la banii aia si ce poate sa faca eu zic ca nu-ti trebuie calcl care sa fgaca acelasi l. ucru si sa dai pe ele mii de dolari doar sa zici ca ai OZN.ok scuze inca odata ca ma bagai dar cind afirmi ceva explica-i si omului ce ai vrut sa spui sa stie sa ionteleaga.Numai bine

10 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Nici unul nu e prea strălucit, dar dacă tot trebuie să aleg merg pe primul, deși în locul tău aș face unul din piese în genul ăsta:
https://sites.google.com/......ng-station
Ai ieși și mai ieftin și e și mult mai puternic.Succes

| relian a răspuns (pentru DeyCj):

T u ai merge pe primul asa spui? Dar stii oare ce spui? Scuze ca intervin.Ala p[rimul pe care tu l-ai alege are un proicesor dual core care deja e antic si nici nu se mai fabrica, pe cinmd ala al doilea are i5 care a fost scos de abia in martie 2012 daca nu stiai.Dar daca tie iti plac antichitatile si crezi ca alea sint mai bune fiecare cu ce alege pentru el, insa nu recomanda si altora si sa spui ca un dual core vai mama lui e m, ai bun ca un i5 de generatia a 3a si care e si qoad core.Adica dual core e ste mai tare ca quad core sa inteleg? Asa o fi daca tu zici ca te pricepi.Pun pariu pe ce vrei tu ca ceii dai tu sa aleaga nu enicicummai puternic.Scuze ca ma bagi si eu dar eu cred ca nu esti bine informat.

| DeyCj a răspuns (pentru relian):

Dacă nu eram informat nu răspundeam.Deci îș și încă mult prea bine ca să pot da un răspuns obiectiv și corect, pentru ca lucrez zilnic cu așa ceva și le mai și depanez.succes

| relian a răspuns (pentru DeyCj):

Ok depaneaza in continuare bafta.Si cind cineva pune o intrebare raspunde la ce se spune nu la altceva.omu nu a intgrebat de pret sau mai stiu eu ca mai sint si alte calculatoare si mai bune sau piese ca tye asigur ca si el stie asta.El voia sa stie care din cele 3 era mai bun mai potrivit.Nici nu a specificat ca e pentru joc sau pentru altceva.Dar voi repede sai dati sugestii probabil sa vina daca nu ma insel pe la tine sai vinzi tu ceva bun.Pai zii asa nene daca cu asta te ocupi spune-i omului uite nene vino la mine ca te rezolv eu mai ieftin si iti dau exact acelasi sistem dar la pret jumate. Daca tu spuneai omului astuia asa ceva te asigur ca la tine venea a doua zi.Si clientii tii faci daca le spui adevarul.Nu mai tine cu vrajeala cu spuma marii.Ce eu am spus am spus f bine. Spui de [placa video? Asa si eu ce i-am zis? Am spus ca nu da detalii acolo la ala cu i5 despre placa de baza si placa video.Si doar capacitate si aia eu zic ca e destul de buna.Si am zis in rest nu stiu ce viteza are bla bla.Dar placa video se poate schimba cind o avea bani.Si cum na spus nimic de jocuri ci doar care e ala mai bun atunci te asigur ca ala cu procesor i5 este mai bun.CU tot cu depanarea ta eu am vazut mult mai multe calculatoare la viata mea decit ai vazut tu.Si pe unde sint eu ce repari tu eu le gasesc aruncate pe strada.In afara de i5 si i7 restul zi-mi ceva si iti ttrimit o placa de baza cu tot cu procesor cind vrei tu.Le gaszesti pe strada aruncate daca ma crezi.Si ma joc cu ele daca intelegi.Si daca tu ai alege pe ala primul cum ai spus atunci e ok fie ca tine sde pare ca iti plac alea vechi asa cumam zis. Procesorul ala e din 2008 asa ca te asigu0r ca nici nu se mai fabrica asa ceva.Dar fue ca tine uite spun si eu asaeste ce ai zis tu e mai bune. Oricum eu nu ma duc nicaeri sa imi repare calculatoarele pentru ca le repar singur daca am vreo problema.Bafta si cit mai multi clienti.

| relian a răspuns:

Cum pot unia sa comenteze si sa zica nici unul nu e bun nu stiu, ori probabil incearca si ei sa nu adoarma si sa se bage in seama pe aici.Cel mai bun normal este cel de la pct 2.Cum poti spune ca nu ebun nici unul sincer ma depaseste.Pai ala al doilea are procesor Intel i5 tu stii cei ala? Sau aia ce comenteaza? S e pare ca habar nu au.Sau ce vor sa zica ca stai frate ca nu e i7 sau ce? Tu ai intrebat care dintre ele este cel mai bun pentru ca tu stii ca atiti bani ai.Asa si eu iti pot recomanda un calculator care sa te coste stiu si eu 20 sau 30 de mii de dolari.Dar tu nu asta vrei.Deci ala al dilea cu procesorul i5 este mai bun.I5 este aparut in martie anul trecut adica in 2012 atunci a fost scos pe piata.Si este qoad core adica are 4 procesoare reale fizice insa nu are arhitectura hipertrading dar nici nu are nevoie daca deja este qoad core.Alantu primul cu dual core nici nu se mai fabrica antichitati din alea asa ca nici nu se pune problema.a fost scos in ianuarie 2008 si nu stiu de se mai fabrica.Al treilea este un i3 care este dual core adica are doua procesoare fizice reale si are tehnologie hipertrading adica mai are inca doua coruri asa virtuale si a aparut tot in martie 2012 insa este cu o clasa sub ala i5 dar este si ala bun.Asta legat de procesoare.Ambele i3 si i5 sint pe 64 de biti ceea ce este fbine.Si ala dual core tot pe 64 este.Al doilea are si hard tapan sa-i zic asa si nu stiu ce au de comentat unia ca n-ar fi bun odata ce ai 1 T capacitate si viteza cea mai mare de 7200rpm.Ce vor unia saiti cumperi solid state drive? Pai ce vrei sa dai pe un hard cit dai pe tot calculatorul? Si apoi hardul nu e asa de urgent ca ilpoti schimba si mai tirziu asa ca asta este chiar f bun.Memoria este si aia buna doar ca nu e cea mai rapida are 1333 fata de 1600 cit este max pe piata.Dar la fel si memoria se poate schimba asta daca p; laca de baza suporta.Deci p; oti verifica ce memorie suporta placa debazamax si daca poti pune si 1600 atunci totul e ok.Placa video este si aioa super buna de 1 gb asa ca nu stiu ce viteza are dar banuin ca destul de rapida. Apoi mai ai inca o placa video integrata in procesor mai slabuta dar care te ajuta sati economiseasca energie asa ca totul este f bun.Nu te mai lua dupa toti "cunoscatorii "de pe aici care iti spun cebuget ai ca iti fac eu unu si mai tapan etc ca am mai vazut eu piese care au preturi diferite.Aceiasi piesa avea un pret si alta adica aceiasi avea alt pret in acelasi magazin.Si zic pai cum asa? Zice pai una e originala ailanta e mai asa.Asa ca mai ieftin nu inseamna mai bun.Si cum proceosare nu prea poate nimeni manarii sai vad eu pe astia ce zic ca iesi mai ieftin din p; iese cit costa la ei un priocesor din asta i5.Ei cred ca aia is fraieri care vind ca piese til dau moca sau cum? Normal ca daca cumperi piese iesi mai ieftin, dar asta presupune ca sa il asamblezi tu personal.Si daca nu te pricepi ce faci platesti pe altu si tot acolo ajungi.Normal ca aia care vind calculatorul facut asamblat ii pune si ceva ca doar aia ce lau asamblat nu muncesc gratis nu? Si apoi ai calculatorul asamblat stii ca merge totul bine, il probezi si stii ce cumperi.Asa mai cumpri piese si apoio te trezesti stai ca nu merge asta cu aia stai mergi inapoi vezi devor aia sa iti schimbe si etc.Doar daca te pricepi tu sa asamblezi da poate se merita.Altfel nu vad cum sa iesi mai ieftin.Si calculatorul ala ce are nu vad ce ai putea tu sai pui mai bun si sa ramaii in acei bani.Dar na acum poate nu cunosc eu prea bine si nu stiu ce preturi sint la componente.Dar raspunsul la intrebare este normal 2 ala cu i5.Sint apropiate ca pret poate pentru ca conteaza placa de baza.Insa nu am vazut specificatii ale placii de baza decit la ala dual core.Verifica la ala cu i5 placa de baza si daca suporta ddr3 cu 1600 atunci ia-l pe ala.Probabil pretul mai tine si de placa video dar ce are ala i5 este suficient pentru ce vrei sa il folosesti.Bafta

| DeyCj a răspuns (pentru relian):

Zici tu că trebuie să îl asamblezi.Realitatea e total alta și anume nu trebuie să îl asamblezi tu.Aruncă o prvire la magazinele serioase care comercializează componente, nu cele în gen E-mag și Sigmanet și vei vedea că toate asigură asamblare la cererea clientului și chiar și service dacă configurația este în garanție(și logic ca îți dau și garanție, dacăvei solicita acest lucru), și culmea că și gratis, plus că unele firrme(din care una cu care lucrez eu) îți fac discout și de 20% per total la o comandă ce depășește o anumită sumă(1000 de ron). Deci nu văd fundamentul afirmației. Și îmi mențin poziția referitor la cele 3 sisteme și anume că nunt slabe și la un preț foarte mare. Eventual o combinație din cele 3 hai ca atr ieși un gamming station corespnzător(și asta dacă una din cele 3 GPU-uri suporta Dx11 și are un minin de bandă de 128 biți). Succes

| Me2 a răspuns:

Nici unul, pe piese iese mult mai bun, ce buget ai? ai nevoie de monitor? La ce rezolutie te joci? ai nevoie de periferice?

| tr3ig a răspuns:

Acum depinde ce vrei sa faci cu el. daca il vrei pentru jocuri nu prea sunt stralucite, nu au piese echilibrate. daca il vrei pentru net filme si alte cele care nu iti mananca prea multe resurse si primul si al doilea sunt bune.

| tr3ig a răspuns (pentru relian):

Din ce comentezi aici stiu mai multe ca tinewinking faptul ca mananca resurse ma refeream la resursele calculatorului daca stii ce sunt aleawinking da vad ca nu prea stii. calcu nu e stralucit pentru jocuri din cauza placii video. placa video este de 1Gb/128 de biti. si nu tine cine stie ce la jocuri. nu te uita numai la procesor atunci cand cumperi in calc. uitete si la restul de componente. numa ca tu nu stii ce sunt aleawinking

| relian a răspuns (pentru tr3ig):

Intreaba pe oricine si o sa constati ca ce ai spus tu nu o sa inteleaga mai nimeni.Pur si simplu dai cu cvuintele pe aici de ce doar tu stii. Explica omule clar ca la gradinita ce consuma ce si cum.Omul asta si poate ca si eu nu stim si vream sa stim da? Gata ai spus consuma resurse si aia e tot ar trebuie sa fim lamuriti bustean dupa tine.

| relian a răspuns (pentru tr3ig):

Piese echilibrate ces alea? Sa inteleg ca te pricepi mai bine cacei care au asamblat acel calculator sau cite sint afisate in intgrebare? Ma mira sa spui chestia asta pentru ca daca erai asa de tare probabilte lua careva sa lucrezi pentru ei nu crezi? Scuze ca intervin dar ala al doilea daca nu ma insel poate juca orice fel de joc care este acum pe piata.Nu stiu ce ai vrut tu sa spui ca nu-s bune de jocuri cind i5 ala e de abia iesit si mai este si quad core daca stii cei aia.Si manionca resurse la ceai facut referirte ca nu ai explicat omului exact ce vrei sa spui.De altfel nici eu nu stiu la ce te referi caconsuma resurse. Daca te referi la curent electric pai orice counsuma si un bec si un led.Si eu consider ala cu procesor i5 foarte stralucit chiar.Asa si eu ii pot recomanada un calculator la 20 de mii de dolari daca are bani. Daca e sa facem comparatie cu cei mai bun la ora asta normal ca nu foarte stralucit ala i5 dar la banii aia si ce poate sa faca eu zic ca nu-ti trebuie calcl care sa fgaca acelasi l. ucru si sa dai pe ele mii de dolari doar sa zici ca ai OZN.ok scuze inca odata ca ma bagai dar cind afirmi ceva explica-i si omului ce ai vrut sa spui sa stie sa ionteleaga.Numai bine