| lulugabi a întrebat:

Care este cea mai buna marca de laptop in afara de Apple? Si cat costa?

Răspuns Câştigător
| Aℓℓe a răspuns:

In primul rand depinde pentru ce il vrei. In functie de asta decizi ce laptop sau PC iti iei. Daca il vrei pentru jocuri nu iti iei MAC, pentru ca nu o sa iti mearga jocurile pe el. Daca il vrei pentru office, adica sa navighezi pe internet filme si muzica si esti dispus sa dai o suma mai mare in comparatie cu alte marci ia-ti un MAC. Scuze. Ai spus rezistent? Da ce vrei sa faci cu el? Pe un Mac poti sa instalezi si windows, dar un un laptop obisnuit trebuie sa indeplineasca o gramada de cerinte ca sa poti instala IOs pe el. (Atentie! Programele si jocurile care ruleaza pe Windows nu vor rula si pe IOs si invers) + ca mai conteaza si de ce buget dispui. Ca daca ar fi dupa mine iti recomand un laptop pe la 50-60 milioane...
Eu zic sa te duci prin magazine si sa vezi la fata locului ce gasesti. Intr-adevar OSX nu se viruseaza pentru ca nu prea este folosit. Deci hackerii creeaza virusi pentru Windows, ca este cel mai utilizat sistem de operare din lume. Tot din cauza asta gasesti mai greu jocuri pentru OSX. Eu iti recomand Windows. Si daca imi spui si un buget iti recomand si un laptop...
Multa bafta!

19 răspunsuri:
| laptopnews a răspuns:

Toate sunt bune! In functie de configuratie si activitatile pentru care este folosit - poti face diferenta intre diverse modele. Si sigur, ar mai fi si bugetul. Nu poti compara, de exemplu, un Acer de 2000 de lei cu un Asus de 5000 de lei. Laptop-urile sunt impartite si concepute pe categorii - office, multimedia, gaming, pe segmentul lor toate sunt bune. Daca vrei sa iti cumperi un laptop, ne poti spune pentru ce vrei sa-l folosesti si care este bugetul maxim de care dispui. Astfel putem gasi cel mai bun laptop pentru tine. Succes!

| lulugabi explică (pentru laptopnews):

Pai cand plec undeva sa il iau cu mine.Pentru jocuri, mess, facebook, filme.Si as vrea cam pretul sa se limiteze la 1700 ron.Ce imi recomanzi?

| imaqtpie a răspuns (pentru lulugabi):

Ce jocuri? Conteaza grafica pentru tine?

| lulugabi explică (pentru imaqtpie):

Nu

| imaqtpie a răspuns (pentru lulugabi):

Http://www.pcgarage.ro/......pus-black/ cu placa video integrata.

http://www.pcgarage.ro/......1gb-black/ Cu o placa video dedicata.

PS:alege cum vrei, primul are placa video mai slaba dar un procesor mai bun.Nu e mare diferenta intre ele, amandoua sunt slabe in gaming.

| imaqtpie a răspuns (pentru imaqtpie):

Ma refeream la placile video.

| imaqtpie a răspuns:

Depinde pentru ce vrei sa il folosesti.

| Roxin_Alex_1989 a răspuns:

HP (nu prea scumpe);
Asus;
Dell;
Toshiba;
Dar depinde de modelul pe care il vrei.

| Silviu591 a răspuns:

Alienware sunt cele mai bune http://www.emag.ro/......t-la-emag/
Iti mai recomand si Dell.

| Shatteredx a răspuns:

Asus toata ziua.

| Shatteredx a răspuns (pentru Shatteredx):

Il am de 1 an si nu mi s-a blocat inca niciodata, l-am si scapat pe jos de vreo 5 ori, sunt in 20 de aplicatii odata si respira.

| AnaCristinaN a răspuns:

Un laptop bun ar fi de la Vaio si costa 2000 de lei.

| paulapaulina a răspuns:

1. Alienware M17x R4
2. Eurocom Leopard 2.0
3. Sony VAIO E15 (SVE15116FXS)

| DuckShooter a răspuns:

Iti recomad DELL o varianta de peste 2500RON. Este un laptop care ofera siguranta si stabilitate.

| mihai777 a răspuns:

Un Dell sau un Asus ar fi bun, insa depinde pentru ce iti trebuie. In primul rand nu iti lua niciodata nimic de la Apple in afara de iphone doar daca esti dispus sa platesti inca vreo 1000 lei pe cateva cabluri pentru laptopurile si tabletele de la Apple care nu au nici macar o mufa usb + ca IOs pentru laptop e jalnic in comparatie cu Windows 7 sau XP. Nu mai spun cu-n Linux. Iti recomand un DELL cu windows 7 sau un Asus. Acum totusi depinde si pentru ce il folosesti si ce buget ai.

| Laryon_Clau_Stefan_1990 a răspuns:

Toshiba clar! Sa-ti spun de ce, te tin mult rau si eu imi iau unul costa 2000lei si are 6g procesor 2.1 camera buna si are si ecranul mare pentru un laptop, e super.

| Djdavid400 a răspuns:

Lenovo!

| Andrei_Pop_1996 a răspuns:

Eu spun ca Acer sau Asus, dar depinde ce model, sunt bune amandoua oricum... Funda?

| anreeadeea2012 a răspuns:

Eu am laptop Dell si prin comanda m-a costat cu 4 milioane mai putin adica in loc de 20 am platit 16 eu fiind putin mai mica, intru si descarc multe prostioare, mai stau cu el in pat si se incalzeste dar tot nu se blocheaza doar atunci cand fac multe pe el si e vorba de internet. Eu iti recomand Dell fiinda e fabricat in 2 tari Romania si Franta parca, deci e un calculator puternic si are o memorie mare si cu el am primit un fel de card de memorie (doar prin comanda il primesti) de gw341 nu stiu ce inseamna dar cred ca e de memorie. Sper ca te-am ajutat.