Care este cea mai confortabilă poziţie de utilizare a unui mini laptop?

De câte ori nu v-aţi chinuit cu mini laptop-ul în braţe, căutând o poziţie mai confortabilă din care să lucraţi liniştiţi, fără dureri de spate?

Pentru că o fi micul netbook gândit pentru ultra-mobilitate, dar dimensiunile reduse nu-l fac întotdeauna prea uşor de utilizat. Noroc că cercetătorii s-au gândit să studieze un pic problema. Aşadar, au analizat diferitele poziţii de utilizare a unui mini laptop şi la final au indicat-o pe cea mai confortabilă. Concluzia?

Cea mai bună poziţie de utilizare a unui mini laptop cu tastatură clamshell este aşezat pe spate, cu ghenunchii ridicaţi şi netbook-ul amplasat pe picioare. Se pare că aşa sunt reduse cele mai multe dureri de oase şi de muşchi. Celelalte poziţii prezentate în studiu generează diferite puncte dureroase la nivelul corpului, făcând inconfortabilă utilizarea mini laptop-ului pentru o perioadă mai lungă de timp.

Laptopnews.ro

22 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Pot s-o confirm. Și în cazul meu este poziția preferată.

| laptopnews explică (pentru NOname):

happy Probabil tot datorita confortului! happy Multumim!

| Ea12345 a răspuns:

Eu stau de obicei cu el pe birou, si ma omoara ceafa. O sa incer si asa, desi e cam greu, ca la mine nu rezista nici 5 min fara a fi conectat la priza.

| laptopnews explică (pentru Ea12345):

Poti sa il conectezi si la priza, asta daca ai una prin apropiere! happy

| NOname a răspuns (pentru Ea12345):

Există prelungitoare.

| IMC90 a răspuns:

Depinde pentru ce il folosim. Spre exemplu, daca il folosim la munca, suntem obligati sa stam la birou (ca daca te vede sefu cu picioarele pe masa iti da fire laughing )
Daca ne uitam la filme porno, pozitia difera putin fata de cea de la munca (din motive lesnete de inteles)
Daca ascultam muzica, putem sta si intinsi in pat :->

| laptopnews explică (pentru IMC90):

Destul de greu sa lucrezi la birou pe un mini-laptop! Obositor pentru ochi! happy
Multumim pentru raspuns! happy

| IMC90 a răspuns (pentru laptopnews):

Lucrezi pe ce ti se da, nu pe ce vrei tu. Apropo de chestia cu Leadershipul laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru IMC90):

Tu nu vezi ca testele au fost facute numai pe fete, cum poate un baiat sa tina laptop-ul asa? am incercat si imi este incomod

| IMC90 a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica ce, insinuezi ca fetele nu muncesc, nu se uita la pornaciuni si nu asculta muzica? laughing
As vrea sa le vad cum stau la lucru cu cracii pe birou rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru IMC90):

Iiihhhhh blushing, chiar asa cu cracii pe birou? mai treaga mearga, cu fundul mai merge I don't want to see, asa o sa fie toate birourile dotate numai cu mini laptopuri laughing

| IMC90 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing)))) Stiu ce o sa dau angajatelor de acum incolo rolling on the floor

| laptopnews explică (pentru IMC90):

Si asta e adevarat, dar tot incomod e! happy

| IMC90 a răspuns (pentru laptopnews):

E incomod si sa lucrezi ca fochist laughing Dar daca asta ti-e meseria, pe asta o practici. Asa si la birou, ce-ti da sefu aia faci si lucrezi cu ce iti pune la dispozitie. Cine face nazuri, mai exista 10 persoane in spate gata sa-i ia loculwinking
Asta inseamna sa fii tanar si sa muncesti, esti sluga tuturor si nu ai cum sa comentezi. Lucrurile se schimba putin cand devii un om capabil, iti prezinti demisia si iti iei viata in propriile mainiwinking

| laptopnews explică (pentru IMC90):

Multumim pentru raspunsuri! happy

| Holocaust a răspuns:

Înţeleg.Păcat că majoritatea-s mari aventurieri şi caută noi poziţii, fără să afle riscurile:http://i.imgur.com/xNtQU.jpg Heheh.

| laptopnews explică (pentru Holocaust):

Interesant! happy Multumim pentru raspuns! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mini laptop-ul dupa parerea mea e ca si chilotii tanga laughing, sunt pentru femei si la unele le sta bine cu ei, si dupa o perioada te obisnuiesti cu ei si nici nu ii mai simti laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

69?

| Userses a răspuns:

Chiar asa il utilizam, asta fara sa aflu de nu stiu ce studiu aprofundat. Trebuie sa-ti gasesti si singur confortul, nu? Oricum, cand am de lucru nu utilizez netbook-ul...e crima! Doar pentru browsing, citit, IM/chat.

| laptopnews explică (pentru Userses):

Asa este, dar uneori durerile apar dupa mai mult timp de utilizare! happy Iti multumim pentru raspuns! happy

| Ghitoaica_Florentin_1998 a răspuns:

Multumesc chiar imi place sa stau asa cu el dar la un notebook ce are daca il tin eu am notebook si nu este nici o diferenta