| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferenta dintre placa de baza ATX si micro ATX? Doar dimensiunea sau afecteaza in vreun fel performanta pc-ului? Carcasa are format pentru ambele. Diferenta e de pret in primul rand si mi-ar conveni mult mai mult pretul placii mATX.

Răspuns Câştigător
| FatUglyVirgin a răspuns:

Pai e la fel numai ca e mai mica si are mai putine specificatii, oricum sa ai grija sa se potriveasca socketul la procesor si ca carcasa sa suporte matx

4 răspunsuri:
| UzzY475 a răspuns:

ATX este mult mai buna.

| allstar94 a răspuns (pentru UzzY475):

Foarte amanuntit raspunsul. De ce e mai buna totusi? Explica daca tot raspunzi, ca asa imediat scrie altcineva ca mATX e mult mai buna.

| FatUglyVirgin a răspuns:

Pai logic ca o sa aiba 1 singur slot pcie, mai putine sloturi usb si rami

| allstar94 a răspuns (pentru FatUglyVirgin):

Dar asta e singura diferenta? Eu am nevoie doar de un slot pci-e, pentru placa video. Am gasit placa mATX care are tot ce am nevoie si de asta am pus intrebarea, ca voiam sa stiu daca doar faptul ca are mai putine sloturi e problema.

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru allstar94):

Pai e la fel numai ca e mai mica si are mai putine specificatii, oricum sa ai grija sa se potriveasca socketul la procesor si ca carcasa sa suporte matx