| Reckinzor a întrebat:

Care este diferenta intre un laptop cu procesor Intel Core i7 cu 2 nuclee si un laptop cu procesor Intel Core i5 cu 4 nuclee? Sunt aspecte majore?

Răspuns Câştigător
| PiNNoTheGamer a răspuns:

Nu-i asculta pe cei doi de mai sus.Pe laptop-uri procesoarele i5 si i3 sunt doar dual-core iar cele i7 sunt dual core si quad core.Iti dai seama ca acel i7 e quad core daca are QM la sfarsit.Si difenrenta intre un dual core si un quad este numarul operatiilor pe minut care este de 2 ori mai mare de 2 de ori mai multa performanta. Funda?

2 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Procesoarele de la Intel se clasifica asa:
-I3 are 2 core-uri a cate 2 thread-uri fiecare;
-I5 are 4 core-uri fiecare a cate un thread;
-I7 are 4 core-uri fiecare a cate 2 thread-uri.
exista si cateva modele de I7 doar cu 2 core-uri care au in total 4 thread-uri. se diferenteaza de cele de la I5 prin memoria cache mai mare si tehnologia Intel Hyperthreading. de asemenea I5 au procesor grafic bazat pe Intel HD Graphics 2500 si 4000, iar I7 nu au deloc.

| Danzell a răspuns:

Ai putea incerca sa cauti o comparatie benchmark.