| bobo22 a întrebat:

Care este mai bun pentru jocuri windows sau linux?

Răspuns Câştigător
| RB26DETT a răspuns:

Linux are mai multe versiuni, cea mai buna fiind Ubuntu dar chiar si asa iti trebuie un emulator pentru a putea juca majoritatea jocurilor!
Daca vrei jocuri alege windows!
Daca vrei sa folosesti PC-ul pe internet, media, filme si mici programele, alege Ubuntu! Foarte rapid, fiabil in timp si arata chiar bine!
Oricum, recomandat este sa ai windows! Majoritatea au, mai ales in Romania! Iti iei un windows 8.1 pe 64 biti, instalezi ultimele drivere si bafta! Pentru o mai buna compatibilitate a jocurilor iti recomand windows 7 pe 64, ca versiune poti alege home premium, eu am folosit doar ultimate, s-a descurcat bine dar ultimate este pentru utilizatorii avansati... Diferenta dintre 7, 8 si 8.1 este destul de mare, 8 nu se prea descurca in jocuri, jocurile merg parca la fel dar tind sa mearga putin mai greoi decat pe windows 7 pe cand 8.1 ruleaza jocurile mult mai bine decat 7! Gta 4 pe 7 cu totul setat pe maxim rula cu 30 fps [average] pe cand pe 8.1 rula cu 38 [average] este diferenta! Problema vine la compatibilitate! Pe cand pe windows 7 instalam orice voiam, pe 8.1 ma cam chinui cu compatibilitatea... ba ca ii lipsesc dll-uri, ba ca eroare, ba ca aia etc. daca stii sa umbli putin iti rezolvi problemelewinking pentru jocuri poti baga 7 pe 64biti daca ai 4 Gb RAM sau mai mult si nu vei avea probleme cu compatibilitatea, poti dezactiva windows aero sa usurezi PC-ul in timpul jocurilor sau iti poti instala 8.1 care este mult mai complet, mult mai frumos[ cu toate ca este atat de simplu ] dar chiar complex! Are de toate! Astept cu nerabdare sa se lanseze windows 10 sa-l incerc [asa beta nu am chef, bug-uri si alte alea, pot astepta linistit pana anul viitor daca e, inca nu m-am plictisit de 8.1 ]

| bobo22 explică (pentru RB26DETT):

Scuze ca raspund acum ca nu am vazut dar cum pot dezactiva windows aero?

| RB26DETT a răspuns (pentru bobo22):

Click dreapta pe my computer, properties, iti apare un chenar, in stanga ai advanced system settings, iti mai apare dupa o fereastra, apesi pe tab-ul advanced si la performance dai settings si modifici de acolo, debifezi casute, aero peek mi se pare si mai multe altele! Vezi ca daca le debifezi pe toate iti va arata ca windows xp pe tema patratoasa! Ai 2 moduri, unul care arata naspa, unul care arata acceptabil si aero care e cu efecte si arata cel mai binewinking