| Reek54 a întrebat:

Care este temperatura normala a unei placi video? (in timp ce functioneaza desigur).

5 răspunsuri:
| CapitanuSemafor a răspuns:

Depinde de placa video. O AMD Radeon sta la 25-35*C (depinde de conditii)
iar o nVidia sta la 35-50*C (depinde de conditii) si vorbim de stat pe desktop
In gaming un AMD Radeon, in GTA 4 sa zicem, prinde cam 75-80*C iar un nVidia...eu am prins cu un GTS 250, 91*C cu grafica spre high dar am dat setarile un pic mai mici si o tin la 85*C
Ele sunt facute sa mearga pana la 105*C, daca trece de temperatura asta trebuie sa te ingrijorezi.

| ombladon a răspuns:

Daca nu trece de 50* este foarte bine, ea poate rula si la 70* fara probleme

| comansorin a răspuns:

40 grade celsius, este temp normala, fara sa te joci vreun joc care sa necesite grafica texturii, si alte chestii, deoarece atunci soliciti placa si o pui la munca, dar daca sare de 75 e problema mare!

| WORTEX a răspuns:

Temperatura normala a unei placi video este cuprinsa intre 65 si 67 grade Celsius (asta in cazul in care nu joci jocuri ce necesita resurse, gen NFS sau alte jocuri de acest gen). Mie de ex. cand ma joc temp. imi creste la 83 de grade Celsius. Oricum e in regula, deoarece pe la 125 de grade calculatorul se stinge automat, asta in cazul in care chiar o suprasoliciti (habar n-am cum poti face asta).

| BoGdY1107 a răspuns (pentru WORTEX):

Nu se închide la 105°C ca și procesorul?