| Adrian_Tudor_1999 a întrebat:

Care este treaba cu aceste routere wireless? As dori niste detalii va rog

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

O sa incerc sa explic mai detaliat.
Un router wifi iti permite sa imparti conexiunea la internet intre mai multe dispozitive.
Acum sa iti explic pe rand termenii. Incep cu router: presupunem ca ai 2 sau 3 calculatoare, dekstop. Si vrei sa te uiti pe youtube cu toate 3 in acleasi timp, sau unul pe TPU, altul facebook, altul youtube. Acest lucru nu este posibil. Va trebui sa scoti cablul din unul si sa il pui in altul. Deci o sa poti sa folosesti un sigur pc pe rand la care sa ai internet. Cu un router, ai putea sa "imparti" internetul de la un sigur fir, la toate 3.
Termenul wireless iti arata ca poti sa faci acelasi lucru, dar inclusiv pentru dispozitivele care nu sunt pe fir. Spre exemplu, ai un pc, un laptop, si un telefon. La telefon nu ai cum sa pui fir, deci ai ramane cu internet mobil. La pc si la laptop poti fara un router wireless, dar separat, ca mai ianinte, pe rand, cate unul. Cu un router wireless ai putea sa pui internet atat pe dispozitivele care folosesc fir cat si pe cele care nu folosesc un fir(fir=cablu).

Router wireless poti sa cumperi tu, sau daca esti la anumite firme(gen Romtelecom) poti sa le ceri tu.
Multi cred ca dupa ce cumperi un router wifi nu mai platesti internetul. Asta e o mare minciuna laughing. Pai asa, abonament la internet: 30 lei sau mai mult pe luna, iar un router wifi gasesti de la 80 lei. Pai de ce oare toti is prosti si platesc abonament la internet, cand cu 2-3 luni pot sa tina internet cat vor ei, cati ani laughing.
Deci ai nevoie in continuare de un abonament la internet, doar ca acest router iti permite sa imaprti coenxiunea intre mai multe dispozitive.

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Furnizeaza internet fara a conecta cablul ehternet la pc - laptop - consola sau mobil, Internetul merge prin casa sau la servici la mai multe calculatoare prin wi-fi semnalul se transmite prin aer sa zicem.

| Sebastian1996 a răspuns:

Pai router-ul indeplineste functia de "transformator". Adica transforma internetul de pe fir intr-unul in care are acces toate laptopurile, smartphon-urile..etc. Pentru mai multe detalii
http://www.myblog.ro/cel-mai-bun-router-wireless/

| DragosFku a răspuns:

Cablul de internet ( pe care il platesti) il conectezi la router pentru a transmite semnal wi-fi.

| hefe a răspuns:

Am router wireless ROMTELECOM si nu-i chiar asa straluict decat ca pot conecta 2 obicte in accelasi timp la el

| Adrian_Tudor_1999 explică:

Trebuie sa ai contract cu vreo firma de internet?

| mgtow a răspuns (pentru Adrian_Tudor_1999):

Routerul ori ti-l da firma cu care iti bagi internet ori il cumperi separat depinde de caz, nu e contract pentru wi-fi.

| misterioaѕa a răspuns (pentru Adrian_Tudor_1999):

Nu,nu trebuie să ai niciun contract cu vreo firmă de internet.
Dacă îţi cumperi un router wireles, poţi intra pe internet, absolut gratuit, folosind Wi-fi.
P.S:Mă refer la internetul pe mobil.
Numai bine!

| Adrian_Tudor_1999 explică:

Am inteles ca trebuie conectat la cablu.Cum adica?

| Adrian_Tudor_1999 explică:

Pai si cablul acela de unde il iau si undee il conectez?