| mihaimcm a întrebat:

Care imi poate spune si mie care e diferenta dintre o imprimanta cu laser si una obisnuita pe cartus de culori?
Ce ma deranjeaza pe mine e faptul ca am auzit ca imprimantele cu laser au o chestie numita toner ce se termina dupa ce faci vreo 2000 de pagini sau mai mult si costa destul de mult sa iei altul, acum ma gandesc ca nu sunt multe diferente intre imprimanta pe laser si cea obisnuita, dar nu stiu exact, astept raspuns, multumes!

Răspuns Câştigător
| Speedo a răspuns:

Pe scurt de tot situatia sta cam asa. Imprimanta laser foloseste pentru imprimare un toner care contine cerneluri sub forma de praf pe acelasi principiu ca un xerox. Imprimanta "normala" foloseste cartuse cu cerneala lichida. Ar fi avantaje si dezavantaje pentru amandoua. In general cele lser sunt folosite cand ai nevoie de multe print-uri, dar calitatea color este ceva mai scazuta decat la cele inkjet, dar ai avantajul ca daca nu printezi o perioada nu se usuca cerneala in toner. Mai pe lung incearca sa cauti pe google. Gasesti raspunsuri in multe locuri

1 răspuns:
| staysmart a răspuns:

Laserul imprima la un cost mai redus per pagina, merita daca ai un volum lunar mare de pagini. Cea cu cerneala imprima mai scump, de aceea uneori un cartus original te costa cat imprimanta.
Ia-ti una cu cerneala si reumple cartusele la un centru specializat. Cand o sa ai mii de pagini merita un laser.