Întrebare recomandată | RaZvYtHeMaFiA a întrebat:

Care imprimanta sau multifunctional e mai buna inkjet sau laser?
Eu as vrea una pentru referate si una pentru sa scot imagini cu franta si sa se vada bine. Bugetul ar fi maxim 400 lei.Si m-ar interesa care sa aleg ca am auzit ca la inkjet e scump cartusul?

21 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

E puţin cam invers. Eu sunt totuşi adept al imprimantei laser.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

O imprimanta ieftina: http://www.emag.ro/......E8MYTBBBM/
Ti-o recomand cu conditia sa cumperi si cartuse resetabile: http://www.cartuseria.ro/......t1284.html
Cu 330 lei ai o imprimanta pe care daca o folosesti intens te doare in spit. O incarci singur cu seringa. Singura conditie este sa tragi macar o foaie saptamanal. Foaia sa fie color. Astfel eviti sa se usuce cerneala. Eu am asa ceva si sunt super multumit. Cartusele se pot reseta la infinit ne fiind cartuse cu duze care sa se infunde. A mea s-a infundat la duza (o are pe carul de purtare a cartuselor). Am luat o seringa, un tub de plastic (20 cm) de la perfuzie si solutie pentru curatat ochelarii si am desfundat imprimanta. Cerneala ma costa 10 lei o sticluta din care incarc luni de zile in conditii de folosire destul de intensa. Nu se prea gaseste cerneala de Epson dar poti lua de la Cartuseria.ro cu litrul sau eu am bagat si de Canon sau HP. Tot aia este.

| alecx4music a răspuns:

Normal ca laser este superioara, dar deocamdata majoritatea laser sunt decat negru, nu merg cu cartus color. Cele inkjet sunt color. Daca nu ma insel, Sunt unele care au si laser si inkjet. Cand ii dai pe laser scoti decat alb-negru.
Eu zic sa iei o multifuntionala inkjet.

| al3xander a răspuns:

Laser desigur. inkjet sunt mai ieftine insa ai sa cheltui o gramada dupa ca sa reincarci/schimbi cartusele pentru ca se consuma repede.

| RaZvYtHeMaFiA explică (pentru al3xander):

Dar eu as vrea sa scot si imagini ca mai imi trebuie gen la istorie geogra chimie etc.

| al3xander a răspuns (pentru RaZvYtHeMaFiA):

Pai iti recomand laser

| RaZvYtHeMaFiA explică (pentru al3xander):

Dar de care color sau alb-negru.

| Salontanul a răspuns (pentru RaZvYtHeMaFiA):

Nu exista cartuse alb-negru. Daca-mi arati unul care scrie alb sau negru eu il mananc.

| alionadoareu a răspuns:

Am auzit ca aia laser e mai buna.

| raduro1985 a răspuns:

Pentru poze raman imprimantele cu cerneala (inkjet). Pentru referate recomand imprimantele laser. Din pacate, din cate stiu eu, cele laser functioneaza cu toner (acel praf negru) si nu pot scoate poze color.
Daca vrei sa stii care sunt cele mai bune imprimante, iti recomand HP sau Canon, inkjet. Pentru ca nu poti scoate poze color la imprimante cu laser.
HP-urile sunt de fapt cele mai bune, dar si mai scumpe. Canonul sunt ok ca pret si calitate, dar sunt ceva mai complicate in ceea ce priveste raincarcarea cartuselor (trebuie resetat chipul cartuselor aproape la fiecare copiere/listare-un proces nu foarte simplu). Evita imprimante Lexmark. In principiu, si viata cartuselor HP si Canon e mai lunga. Daca un HP il poti reincarca de aproximativ 15 ori, iar un Canon de aproximativ 10 ori, un Lexmark rar depaseste 5-6 reincarcari dupa care cipul e inutilizabil si esti obligat sa cumperi alt cartus. Preturile cartuselor in general, este invers proportional cu al imprimantei.

| oscarwilde a răspuns (pentru raduro1985):

Prietene, esti in urma tare. Eu am un Samsung CLP-320 laser color de acum doi-trei ani...l-am resoftat ca sa pot reincarca singur cartusele cu toner. Tonerul - negru, galben, cyan, magenta - se gaseste pe la magazine de profil. Personal recomand laser pentru orice in afara de poze PE HARTIE FOTOGRAFICA! PE hartie normala, carton, etc. scoate super bine si una laser.

| raduro1985 a răspuns (pentru oscarwilde):

Recunosc asta. Si am si mentionat ca din cate stiu eu. Sincer, eu am un Canon de care sunt multumit. Dar pot spune si ca nu am pretentii prea mari de la ea. In cazul asta, recomand tot laserul. Chiar nu stiam ca mai nou exista si color. Cand mi-am luat eu imprimanta (a fost ceva spontan-eram intr-un magazin de profil si am vazut-o si am zis ca mi-ar trebui una) nu gasisem si laser color.

| El3m3ntul a răspuns:

Eu am cumparat o imprimanta HP http://www.google.ro/......tp?/imgres cu 300 lei sper ca te-am ajutat :D

| GrigoreTiberiu a răspuns:

Iti recomand laser

| 21312gg a răspuns:

Eu am HP Color Laser Jet CM 1312 MFP...Din denumire iti dai seama ca e laser.in primul rand scoate si poze si le scoate la o calitate superioara(mentionez ca am dat 1000 de lei pe imprimanta)Are cartus colorat, adica 4 la numar:negru, albastru, rosu, galben.Cumpara una laserjet.gasesti si in bugetul tau, si imi vei multumii happy te asigur eu sa iti iei una laserjethappyNu te lua dupa cei de mai jos care nu stiu nici cum arata o imprimantahappy multa bafta happy

| Maxim_Petrica_1972 a răspuns:

Cea mai eftina HP sau Samsung, dar obligatoriu laseeeeer. aprx. 350lei

| emmyyy a răspuns:

Eu am laser si sunt mandra de ea, am luat-o in 300-300si ceva, nu mai tin minte

| extreme01 a răspuns:

Este inject

| artfoto a răspuns:

Daca vrei si fotografii si text iti trebuie cu jet cele laser sunt foarte slabe la fotografii si nici nu prea scot color cele ieftine. Oricum o imprimanta cu jet e superioara uneia cu laser la fotografii, dar la text cea cu laser e superioara. Acum tu alegi eu imi cumpar cartuse de aici http://www.cartuse-imprimante.net/, ar fi vine sa te uiti si peste preturile cartuselor

| vladdany a răspuns:

Mi-am cumparat o imprimanta cu 400 de lei de pe net de la firma HP are doar o culuoare negru si xerox!

| Clanulwow a răspuns:

Salut.Eu am luat o imprimanta HP.Am dat cam 200 de lei si este multifunctionala + inkjet.Ce sa iti spun..sunt multumit de ea.Ca sa cumperi cartuse originale costa in jur de 100 de lei, deci nu foarte scump. Daca vrei sa iti iei laser...te costa mai mult.Cu inkjet scoti cateva sute de pagini dar cu laser scoti poate mii.Eu iti spun sa iti iei mai bine inkjet.Succes!