| RaspunsCorect12233 a întrebat:

Care laptop Asus dintre astea 2 imi recomandati:
Laptop Asus:Intel core i5
2.6 GHz, 750GB, 4 GB Ram, nVidiad GeForce 2 GB 740M
sau
Laptop Asus:Intel core i5
3.2 GHz, 750 GB, 4 GB Ram, nVidia GeForce 2 GB 720M
care-i mai bun pentru gaming? primul scris sau al doilea scris?
aa si sa nu uit Intel core i5 are turbo boost si creste numarul de GHz? si cu cat?

Răspuns Câştigător
| Mihai1810 a răspuns:

Eu l-am recomanda pe primul si da Intel i5 are turbo boost si creste numarul de GHZ intre 0.6 si 1.4

| RaspunsCorect12233 explică (pentru Mihai1810):

Da ce inseamna 740M?
pentru ce foloseste?

| DeyCj a răspuns (pentru RaspunsCorect12233):

E numele de producător plăcii grafice.De exemplu Nvidia Gforce 9050GT.

| Mihai1810 a răspuns (pentru RaspunsCorect12233):

740M este modelul placii grafice cu cat creste acel numar cu atat este mai buna(aceasta de la laptopul de care ai intrebat tu este GT) iar daca trece de 50 atunci este GTX de exemplu 760 este GTX760M

| RaspunsCorect12233 explică (pentru Mihai1810):

Si daca are 720M e posibil ca la gta 4 sa dea lag daca-i la high?

| Mihai1810 a răspuns (pentru RaspunsCorect12233):

Nu cred dai aici si vezi: http://systemrequirementslab.com/cyri
eu am 620M si merge pe recomandat deci dar trebui sa mearga cu lag

10 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Pentru gamming, nici unul din ele. Vrei laptop de gamming ia unu de ăsta:
http://www.alienware.com/landings/laptops.aspx
Restul sunt se numesc minciuni comerciale.Da teoretic hardware și sistemul de operare poate rula jocuri, dar dacă analizezi construcția unul calculator p[ortabil de ăsta low cost, atunci o s a realizezi ca nu e chiar așa. Temperaturi mari la procesor și placa video, lips răcure compnente corespunzătoare deoarece majoritatea din ele nu au mai mult o singură gură de aierisire iar compnentele din ele nu sunt dimensionate s a lucreze la temperaturi înalte, ceea ce duce în timp la distrugerea chipseturilor plăcii de bază.O să vezi că am dreptate după un an jumate de gamming pe așa ceva.
Vrei gamming ia desktop.De banii ce îi dai pe un laptop de ăsta îți poți face un gamming station clasa întâi. Portabilele low cost cum îs și astea nu sunt dimensionate pentru așa ceva, deși datorită coerțului mincinos se zice total altceva, dar e doar minciună comercială.
Dacă ar fi sa aleg pentru mine aș merge pe al doilea, că l-aș folosii la virtualizare de soft, multimedia, și service, ca pentru asta e creat, în special pentru multimedia, datorită plăcii grafice ce este capabilă să redea imginiile pe un TV sau un video proiector la calitate bună.
Succes

| RaspunsCorect12233 explică (pentru DeyCj):

FRate ai si tu dreptate in unele locuri dar m-am uitat pe site si am vazut laptopuri tot asa ca si cum am eu si l-am testat am jucat gta 4, battlefield 2 bad company la high/ultra fara lag si da am 3 parti de aerisire si Intel core i5 e recomandat pentru jocuri

| DeyCj a răspuns (pentru RaspunsCorect12233):

Știi cum îi cu OC-ul? Îți arată că ce performanțe se obțin, dar că la o supratensiune pe rețea o să îti prăjesti cpu-ul aia nu îti zice.
Așa îi și cu chestia asta.Chestii comerciale, ca sa își vândă marfa chiar dacă înșeală cumpărătorii.E o formă morală de înselăciune marketing-ul ăsta ala Microsoft(cu clculatoarele lor cu Windows 8 preinstalate), dar ce nu îți arata este că chiar de folosești coolerpad temperaturile CPU-ului și plăcii video crest peste limitele de construție, aerul cald nu are unde să se dispeze dincauza ca exista doar o fanta de aierisire=> coacerea componentelor în suc propriu, iar cum cablajele imprimate cionduc și căldura pe lângă curent, căldura dispează ghici unde? la chipseturi, prăjind-ule ca pe niște castane.i acuma că îi noou duce el cât duce dar după un an umate începe distracția.
Dar noi ne bucurăm. Jucați-vă copii cât mai mult și cât mai brutal ca să avem de lucru cu reparatul la calculatoarele voastre și să va luăm banii din urma prostiei voastre.Vă așteptăm cu drag să facem de-o zamă de pe voi. big grin

| Romeo44 a răspuns:

Eu zic al doilea fiindca are procesorul mai bun.

| Birtia_Adelin-marius_1998 a răspuns:

Primul este mai bun din cauza placi video mai bune si diferentele dintre procesoare nu-s asa de mari.Nu creste foarte mult maxim 0.4 ghz