| CyberDune28 a întrebat:

Care SSD se potriveste la placa asta de baza? Gigabyte Technology Co. Ltd. H110M-S2-CF (U3E1) Sata 3 sau PCIe? Care e mai bun? Am deja pus unu cu sata cred ca e, mai merge unu?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu are sens sa montezi 2 SSD-uri intr-un sistem!
SSD-ul are avantajul ca functioneaza mai rapid la citire si scriere (nu intarzie din cauza mecanismului), DAR pe un hard disk se stocheaza mult mai sigur informatiile.
Astfel, sistemul de operare il instalezi pe SSD, iar pozele, filmele, documentele le stochezi pe HDD.

Poti monta in sistem atatea discuri cate conectoare (SATA sau IDE) ai in sistem.

| relian a răspuns:

Suporta p[rocesoare de la Celeron pana la i7 generatia 7.Ram DDR4 2400\2133 MHZ pana in 32 GB.Ai doara 2 sloturi poti pune ori 2 de cate 8 GB ori 2 de cate 16 GB fiecare.

Ca hard ai conectie SATA.Ai si slot de PCIe 16 dar cred ca este pentru placa grafica si mai sunt inca 2 sloturi PCIe mici, dar nu stiu pentru ce sunt.
Am gasit la Crucial la update, suporta doara SSD 2.5 inch, deci nu merge hard pe PCIe.

Dar cate harduri ai nevoie? Ia unu de capacitate mai mare si aia e tot, pentru ce sa pui mai multe nu vad.
Mai multe harduri nu inseamna mai bun.Plus de asta hardurile mici ca si capacitate pierd in timp specificatiile, deci cu trecerea timpului pierde din viteza.

Cu cat hardu este mai mare ca si capacitate cu atat aRE ENDURANTA mai mare, adica isi pastreaza caracteristicile mai lung timp.

Care ar fi mai bun ca si hard dintre Sata si PCIe? Normal PCIe ar fi mai bun si mai rapid, dar la tine se pare nu merge.

Daca ar fi mers si sa fi avut PCIe atunci ai fi putut sa pui hard acolo si ar fi fosoot mai rapid de 12 ori fata de hardul asta SATA.

Si PCIe 3.0 este de 6 ori mami rapid decat SATA.
Vorbim aici de viteaza de raspuns a hardului, nu a calculatorului ok?
Cei bun e ca ai DDR4 ar fi de preferat sa bagi la maxim, asta daca joci jocuri, te ajuta mult sa ai memorie cat mai mare.

| dinaprilie a răspuns:

Orice sata pana in 6gb/sec.