| raduqu a întrebat:

Casetofonul de la masina mea accepta doar cd-uri si vreau sa imi fac un cd cu mai multe melodii insa vreau sa pun melodiile in ce ordine vreau eu, am incercat sa le redenumesc cu 1. sau a. insa le tot inverseaza si tot le pune aleatoriu cand il pun in masina. Cand fac cd nu il fac cu nici un program ci pur si simplu dau send to cd, merge insa vreau ceva program cu care sa le pot si pune in ce ordine vreau eu, pentru ca sunt unele melodii care imi plac si pe care vreau sa le pune pe primele pozitii. Are cineva vreo idee cum sa fac asta? casetofonul accepta toate cd-urile nu trebuie neaparat sa fie audio.

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca redarea se face in ordine aleatorie, atunci trebuie sa aiba un buton care schimba ordinea redarii: linear sau aleatoriu.
Cauta un buton care schimba ordinea redarii. Deseori se marcheaza cu un semn asemanator "x"-ului.

| raduqu explică (pentru Bula):

Nu are nici un buton, ordinea nu e cea pe care o vreau si cea pe care o pun pe pc insa nu se schimba ordinea, de exemplu melodia care am pus-o prima pe pc este melodia 27 pe casetofon si acolo ramane 27 nu se modifica.

| Bula a răspuns (pentru raduqu):

Tu ai spus inainte ca, redarea este aleatorie, acum spui ca este in ordine, dar nu in ordinea pe care-l doresti tu.
E mare diferenta!

Sunt doua ordine folosite la redarea secventiala in playere: in ordinea fizica ale inregistrarilor SAU in ordine alfabetica.
Daca inregistrezi CD audio, atunci pe un CD poti inregistra in jur de 15-20 piese, pana la durata maxima de 80 minute. In acest caz, inregistrarile apar pe calculator (in Explorer) sub forma "Track01", "Track02" etc.

Inregistrarea in ordine fizica este de subanteles, ma ocup doar de al doilea (ordinea "alfabetica".
Daca inregistrezi muzica in forma "mp3", atunci se inregistreaza numele fisierelor pe disc.
In Sistemul de ordonare codarea poate fi de mai multe forme: in unele primii sunt cifrele, in altele literele.
Trebuie sa incerci ambele, tinand cont de primele 6 caractere din numele fiecarei piese.
Toate fisierele "mp3" trebuie sa fie inregistrate direct pe folderul "radacina", nu in sub-foldere.

| raduqu explică (pentru Bula):

Nici una. nu e in ordine alfabetica si nici fizica, si m-am referit ca aleatorii pentru ca de fiecare data cand adaug o melodie noua pe cd, TOATE melodiile de pe player se muta aleatoriu. Tocmai am facut un cd audio cu 20 de melodii si ordinea a ramas aceea pe care am vrut-o insa as vrea sa fac un cd cu mp3, nu audio, ca sa pot baga mai multe melodii pe acelasi cd.

| Bula a răspuns (pentru raduqu):

Staaaaaai!
Cum vine asta "de fiecare data cand adaug o melodie noua pe cd"?
Nu te mira in cazul cand inregistrezi SESIUNE NOUA, fisierele se vor citi ca si din foldere diferite, cu ocazia fiecarei sesiuni!

Daca vrei sa scrii un CD cu mp3-uri sau audio, atunci le scrii intr-o SINGURA sesiune, dupa care trebuie INCHIS CD-ul!
Foloseste si tu un program de scriere CD-uri (Nero sau asemanator), fiindca Windows Explorer face inregistrari aiurite, neprevizibile.
Esti norocos daca nu-ti au "disparut" inregistrari dupa copieri in noi sesiuni, precum si ca playerul iti reda piesele.

| raduqu explică (pentru Bula):

Nup nu functioneaza, aparent prima melodie a ramas insa urmatoarele sunt din nou random...

| Bula a răspuns (pentru raduqu):

Ti-am scris: foloseste un PROGRAM DE SCRIERE CD-uri, nu Explorer!

Iti merge aiurea dupa numarul aleator (dat de Windows) ale sesiunilor de scriere, pe un CD ne-inchis.

| N0xEterniS a răspuns:

Cu Windows Media Player:
1. Introdu discul
2. Click pe Music in Library -> Selecteaza melodiile si pune-le in Burn List ( dreapta ecranului )
3. Aranjeaza cum vrei melodiile, 1, 2, 3 de sus in jos
4. Click pe Start Burn

Daca nu merge iti mai dau si cu RealPlayer, dar Windows Media Player e cel mai simplu.

| raduqu explică (pentru N0xEterniS):

Nu vreau sa fac un audio cd pentru ca asa ar intra maxim 80 minute adica in jur de 20 melodii. Vreau sa fac un cd cu mp3 pe care pot baga mai multe melodii, pe cel care il am acum am 54 de melodii insa nu sunt in ordinea pe care o vreau.

Răspuns utilizator avertizat
| Colgiu_Cristi_1988 a răspuns:

Era un program acum 10 ani. nero burning rom se numeste si poti alege ordinea melodiilor. nu stiu daca se mai foloseste aplicatia. Imi amintesc ca puteai scrie CD uri audio si mp3. Poate ar fi mai bine sa iti achizitionezi un player cu iesire pe USB. Numai bine!