| anonim_4396 a întrebat:

Exista vreun program care sa imi denumeasca pozele in ordine crescatoare, mereu cand vreau sa imi pun poze pe stick imi apare ca mai am poze cu acelasi nume si trebuie sa redenumesc pozele ca sa nu le pierd pe cele vechi, dau funda!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| NLS a răspuns:

IrfanView (gratuit)

intri la File - Batch Conversion/Rename

alegi in stanga sus butonul radio cu optiunea Batch Rename

La Name pattern ai masca ce va fi folosita pentru noul nume al tuturor imaginilor...
Caracterul # va reprezenta indexul (0, 1, 2, 3, ) deci daca ai mai mult de 99 de imagini, introdu 3 caractere #, sau cate e nevoie.

De la Options din dreapta poti alege daca vrei sa redenumeasca si sa mute imaginile existente in folderul Output, SAU sa creeze imagini noi cu noile denumiri.

Tragi imaginile din dreapta sus, in zona de jos,

Output folder = unde doresti sa puna noile imagini create

Apoi Start Batch in stanga jos

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Am uitat: acolo in dreapta jos, dupa ce tragi imaginile de sus, ai si butoane: move up, move down, sa iti stabilesti ordinea dorita a imaginilor (in caz ca doresti, dar daca ai multe, prrea putin probabil)

2 răspunsuri:
| sergiuonofrei a răspuns:

Nu este nevoie de niciun program, dai click pe dreapta mouse și alegi ordine și apeși ordine alfabetică sau care iti trebuie
Sper că te-am ajutat