| NuStiuCeNumeSaPunFrate a întrebat:

Cat costa o curatare pentru laptop?

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Intre 100-200 de ron, depinde de laptopul tau, vezi sa schimbe si pasta termoconducatoare, la depanero 180 de Ron

| Catrice a răspuns (pentru RAY):

:-|
Zău?!? Sute?
Mie nu îmi mai mult de 50 lei...

| RAY a răspuns (pentru Catrice):

Ieftin,ma intreb daca chiar til curata pe bune

| Bula a răspuns (pentru Catrice):

Pentru 50 lei a dat cu aspiratorul la orificii?

| Catrice a răspuns (pentru Bula):

Da, curățare completa.
Laptopul meu are vreo 4 ani și de vreo 3 ani de când a vrut sa fie curățat, l-am dus de 2 ori.
Acum mult timp la un calculator model vechi cu unitate toate cele am dat ceva mai mult.

| Bula a răspuns (pentru Catrice):

Greu de crezut.
Manopera pentru o curatire completa + re-siliconare (necesita desfacerea completa a laptopului pana la placa de baza, demontarea-, re-montarea si verificarea sistemului de racire (CPU+GPU) dureaza cel putin 2 ore.
Nu stiu cine lucreaza la tarif orar de sub 5 euro in domeniul IT (mai intra si pretul pastei siliconice), dar persoana ori nu cunoaste meserie, ori nu se stie auto-evalua (sau amandoua).
Si pe mine m-ar interesa un asemenea colaborator, l-as umple cu comenzi, daca se pricepe. happy

| Catrice a răspuns (pentru Bula):

Tot tacâmul mai.
Și chiar e super ocupat.

| Frank51 a răspuns:

Depinde de laptop, daca ai unul din 1900 toamna se chinuie aia 2 ore sa il desfaca, si evident te costa mai mult. Eu mi-l curat singur.

| GPA a răspuns:

Curățarea laptop-ului implică curățarea de praf a filtrelor, a întregii plăci de bază și schimbarea de pastă termoconductoare pe procesoare.
De obicei, între 100-150 de lei maxim cu tot cu schimbarea pastei.