| naya a întrebat:

Cat costa schimbarea in totalitate a instalatiei electrice intr-un apartament de 2 camere?

13 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Costa in jur de 2000 de lei (doua camere, baie, bucatarie, hol). Vecinii mei si-au schimbat de curand instalatia electrica, insemnand ca a fost instalat un tablou electric nou iar conductorii din aluminiu au fost inlocuiti cu conductori din cupru.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Instalatia electrica la un apartament cu doua camere daca se inlocuieste costa in jur de 30.40 de milioane lei.Si acum ai doua variante; sa o faci prin intermediul unei societati sau cum se spune in particular[la negru]. Cu oricine ati face-o va recomand sa puneti cablu de ''cupru'', nu veti avea probleme niciodata cu instalatia electrica.Am pus pretul de mai sus in cazul in care o faceti cu o firma. Dar daca o faceti in particular si cumparati dumneavoastra conductorii electrici poate sa va coste mult mai putin, pentru ca aveti posibilitatea sa negociati lucrarea.

Stefan
| Stefan a răspuns:

În situatia data sigur te va costa foarte putin, pentru un calcul cum poti sa-l platesti calculeaza cam cate ore a lucrat efectiv, si ce materiale a adus de la el.Estimeaza cam cu cat poti sa-l platesti pe ora ca stii tu prieten, prieten, dar branza e pe bani, asa zice un proverb romanesc.

| mami a răspuns:

Depinde si de calitatea materialelor folosite pentru instalatie.

| naya explică:

Hm, pai deja am pus cabluri de cupru, persoana e coleg cu tatal meu si vine si maine sa inlocuiasca tabloul, el zice ca nu are pretentii materiale. I-am dat totusi omului pentru inceput ceva si bani pentru tablou, si am vb cu ai mei sa-i mai dau, dar nu aveam idee cat. Woaaa asa mult se ia?

| naya explică:

Multumesc de rasp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multumesc de replici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti poti face un calcul estimativ la targuldelucrari.ro
Este si un articol interesant pe tema renovarii instalatiei electrice

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu e mult, materialele pentru 2 camere 350 ron, iar manopera 7 milioane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Manopera 5mil lei

| maarius1989 a răspuns:

Eu cunosc o firma care iti ia mult mai putin pe instalatia electrica le poti trimite o cerere de oferta. www.instalatii-unic.com

| sidanno a răspuns:

Www.sidanno.ro - manopera instalatii electrice, pret instalatii electrice, cat costa instalatie electrica.

| Nechita_Adrian_1980 a răspuns:

Am un tablou vechi de schimbat cu 41 sigurante, cat ar trebui sa ii iau find in swedia. Multumesc