| profil6568923 a întrebat:

Cat de des trebuie schimbata pasta termoconductoare la procesor?
La 7-8 luni,un an, sau doar daca temperatura la procesor creste?

Răspuns Câştigător
| Doctorfishadi a răspuns:

Nu are rost sa o schimbi.Aceasta se schimba doar daca se supraincalzeste procesorul. Daca totul este ok, chiar si 30 de ani daca are, insa cpu nu este foarte incins inseamna ca nu trebuie sa o schimbi. Daca insa ai probleme cu temperatura, schimb-o imediat.Cum zicea si mai sus colegul ca sa fi sigur o poti schimba la 2 ani,dar repet daca totul este ok nu are rost. Daca vrei sa stii ce temperatura are cpu foloseste everest(il iei de pe net), sau alt program de masurat temperaturile.Din bios poti verifica la pornire, dar eu prefer sa fortez un pic procesorul, si dupa sa vad ce temperatura are, asa din bios nu este prea solicitat si nu stii exact.Acum daca ai Intel si temperatura cpu este peste 50 de grade celsius, ar trebui schimbata pasta termica, daca ai amd si temperatura peste 60 de grade(amd rezista mai mult si de aceea se supraincalzeste la peste 60), atunci iar faci schimb de pasta termica.Bafta multa!

| profil6568923 explică (pentru Doctorfishadi):

AIDA64 arata asa:
Procesor 45 °C
CPU Package 54 °C
CPU IA Cores 45 °C
CPU GT Cores 45 °C
CPU #1 / Core #1 52 °C
CPU #1 / Core #2 54 °C
CPU #1 / Core #3 50 °C
CPU #1 / Core #4 48 °C
Asta in timp ce joc Battlefield 4(toate pe ultra, 1920x1080).
Procesorul este I5-3570.
Ar trebui sa schimb pasta, sau sa-i dau pace?
Cand nu sunt intr-un joc temperaturile sunt intre 30 si 38-39 grade.

| profil6568923 explică (pentru Doctorfishadi):

AIDA64 arata asa:
Procesor 45 °C
CPU Package 54 °C
CPU IA Cores 45 °C
CPU GT Cores 45 °C
CPU #1 / Core #1 52 °C
CPU #1 / Core #2 54 °C
CPU #1 / Core #3 50 °C
CPU #1 / Core #4 48 °C
Asta in timp ce joc Battlefield 4(toate pe ultra, 1920x1080).
Procesorul este I5-3570.
Ar trebui sa schimb pasta, sau sa-i dau pace?
Cand nu sunt intr-un joc temperaturile sunt intre 30 si 38-39 grade.

| Doctorfishadi a răspuns (pentru profil6568923):

Nu are rost sa o schimbi, astea sunt temperaturi normale, mai ales ca zici ca ai masurat in timp ce te jucai un joc nu foarte mititel.Eu am schimbat pasta la al meu(Intel pentinum dualcore 2, 8ghz)din cauza ca am schimbat si coolerul su am cam aceleasi temperaturi ca tine.Cand vor creste mai mult temperaturile sa o schimbi, acum este ok. Daca vrei sa stii ca mai bine ai curata de praf radiatorul coolerului, si celelalte componente ca pasta nu trebuie schimbata.Bafta!

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La 2 ani e cel mai bine.

| maturgrizonat a răspuns:

Pasta nu se schimba.
Se curata si se pune pasta noua doar in cazul demontarii procesorului de pe radiator.