| AlexanderChristianFenty a întrebat:

Cat de eficienta este o tableta? are aceleasi intrebuintari ca laptop-ul? NU fac referire la tabletele Ipad, ci la tablete in general(Samsung, LG e. t. c)

Răspuns Câştigător
| brandiburu a răspuns:

Orice tableta, fie ca e iPad sau Samsung sau Motorola are caracteristici hardware asemanatoare si destinatie de intrebuintare asemanatoare. Difera firma si software-ul folosit, in cele mai multe cazuri.

Tabletele le poti folosi, in special, pentru ceea ce inseamna "lucru pe internet" (daca ai un blog, vrei sa urci niste fotografii, vrei sa citesti presa online, o carte sau, efectiv, sa navighezi pe net).
Multi posesori se plang ca inca nu au reusit sa se dezobisnuiasca de lipsa butoanelor de la tastatura si spun ca inca au mici probleme, in ceea ce priveste tastatul pe ecran.

Oricum, daca esti o persoana cu un grad de mobilitate mare/foarte mare, o tableta poate fi recomandata, mai ales daca nu vrei sa cari hardughia de laptop dupa tine. O lasi in stand-by si o "pornesti" la o simpla apasare de buton.
De asemenea e utila pentru cei foarte comozi sau care s-au saturat sa tina 2, 5-3-4 kg de laptop in brate cu tot cu senzatia termica de disconfort (un laptop intotdeauna va emana mai multa caldura decat o tableta).
Trebuie sa tii cont si de durata de utilizare a acumulatorului, de cat de mult sta incarcat. Un laptop sta, in medie, 2-3 ore pe acumulator. O tableta poate sta si 7-9 ore in conditii de folosire (nu in stand-by). Asadar tableta wins.

Totul tine de nevoile tale in cele din urma.

| didi18 a răspuns (pentru brandiburu):

Mama dar ce mult ai scris...

2 răspunsuri:
| didi18 a răspuns:

Nici eu nu stiu.big grinbig grin