| AndreiWeisz a întrebat:

Cate kg poate sa duca maxim un hoverboard? As fi vrut sa imi iau unul, dar nu stiu daca ma incadrez la greutate.

9 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

Ei, vii si tu cu ceva care e supertare in domeniu... E normal sa duca 120 de kg. happy

| Hammurabi a răspuns:

Producătorii spun că sunt sigure până la 120 kg dar nu recomandă folosirea lor la mai mult de 80 kg.
Deci o formulare ambiguă care tradusă ar însemna că peste 80 kg e pe riscul tău. laughing

| AndreiWeisz explică (pentru Hammurabi):

Mda, deci nu am nicio sansa laughing Mersi oricum

| cristi202 a răspuns (pentru Hammurabi):

Orice produs, din orice domeniu, este proiectat sa tina la mult mai mult decat in mod normal este folosit, pentru ca uzura in timp e asemanatoare cu fortele mari ce pot actiona asupra obiectului. Si pentru ca exista un necesar de siguranta, pentru ca oricit ai proiecta, oricite variabile ce pot aparea ai introduce, realitatea ar putea veni mereu cu surprize. Am vazut pe Nat Geo un episod din "Dezastre in aer" in care un avion si-a pierdut pur si simplu coada. Fiind facut din materiale nou folosite, fibra de carbon, nu se stia mare lucru despre rezistenta sa in timp, si si-au pus problema unei greseli de proiectare, daca nu cumva materialul nu fusese supraevaluat. Insa l-au testat la maxim, incercidn sa vada cit ii trebuia ca sa cedeze. Fortele implicate in mod obisnuit erau de 40000 de kg forta, producatorul asigura o rezistenta buna la 60000, insa materialul a cedat abia la 120000 de kg forta, deci la de trei ori marimea fortelor implicate in mod obisnuit, si au trebuit sa caute vinovatul in alta parte.
Deci cam asa stau lucrurile cu obiectele fabricate.

| Hammurabi a răspuns (pentru cristi202):

Sunt de acord cu tine. Dar tu ce ai înțeles din formularea lor?
Că până la 80 kg ai o garanție 100% că nu se va rupe sau nu vei avea probleme. Între 80 și 120 kg nu se va rupe sau deteriora dar nici nu mai ai certitudinea de 100% că nu va interveni vreo variabilă care să conducă la worst-case scenario.

| cristi202 a răspuns (pentru Hammurabi):

Corect, asta am inteles si eu!
Eu merg foarte mult cu bicicleta, si cand fac o tura de vreo saptamana, bagajul e de 20 de kg, plus 105 ale mele, iti poti da seama ca depasesc limita pentru o bicicleta. Chiar si cele de trekking, facute sa care, cele mai solide dintre ele nu dau voie mai mult de 110 kg, si totusi, ultima mea bicla, pe care anul asta am schimbat-o, ca moft, ca era depasita deja, m-a tinut numai pe mine 5 ani si 20000 de km, fara sa mai pun si pe cel ce a avut-o inainte, ca am luat-o la second. Deci 5 ani cu incarcatura maxima, si vreo doua luni, daca e sa pun toate zilele la un loc, cu incarcatura peste limita. E adevarat, e lucru nemtesc, cred ca conteaza si asta. Deci depinde si de firma care l-a produs. Dar daca e lucru serios, va tine si peste recomandarea producatorului. Eu cred ca poate merge si pana la 120 de kg, dar va trebui sa o faca cu grija.

Răspuns utilizator avertizat
| AndreiWeisz explică:

Ce margarina?