| Claudiu_Dinu_1994 a întrebat:

Câte tipuri de rezistente sunt?

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Rezistenta = capacitatea de a se opune la un proces fizic de conductibilitate (electric, termic, mecanic, optic, fonic etc.)

Daca te referi la rezistente electrice, atunci le putem deosebi in functie de
- materialul din care sunt facute: rezistente chimice, rezistente metalice (bobinate sau de alta forma)
- modul de functionare; fixe sau variabile
- functia si comportarea in diferite medii: de referinta, termice, optice, galvanice, de izolatie etc.

Rezistenta termica este coeficientul de izolare termica, iar cele optice si fonice sunt coeficientele de izolare optice si sonore.

| sierra1 a răspuns (pentru Bula):

Dar dacă se referă la rezistența la schimbare sau rezistența antifascistă?

| Bula a răspuns (pentru sierra1):

Sunt cuprinse la "etc." happy

| sierra1 a răspuns (pentru Bula):

Pe mine mă intrigă intebările astea generale care sunt valabile și pe lună și pe pământ și în deltă și pe vîrf de munte și oriunde. Ce denotă asta?

| Bula a răspuns (pentru sierra1):

Lipsa IQ. big grin
Nu stiu nici cum se pune o intrebare,,, crying

| sierra1 a răspuns (pentru Bula):

Chiar așa? Si ăla de vrea să se angajeze ospătar și mai vrea să-și ia boxe, să nu-și stabilească un prag maxim de cheltruiei? E bun pentru el orice boxă între zece și zece mii euro? Hai să fim serioși!

| Bula a răspuns (pentru sierra1):

In ACEASTA intrebare nu apare nici o boxa sau vreun pret.
Incurci intrebarile si raspunsurile happy

| sierra1 a răspuns (pentru Bula):

Nu încurc nimic. Vorbeam cu tine. E important unde?

| Bula a răspuns (pentru sierra1):

Sa vorbim in privat, nu ocupand spatiul aici. happy

| Mayar a răspuns:

Daca esti la liceu, chiar si la facultate, cartea asta despre circuite electrice e ca un fel de carte de capatai in acest domeniu. Nu multi stiu de ea si nu multi o au.
Am primit-o recent si chiar e folositoare, aflii tot ce vrei din ea, daca ai si rabdare sa vezi unde sa cauti.
Am incarcat-o pe WeTransfer cu link, deci nu ai mult timp la dispozitie ca sa o descarci: https://we.tl/t-0whUEwaP6Q

| sierra1 a răspuns:

Vorbind de citcuite electrice sau din alea cu hashtag?

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Ma, nu le stiu pe toate, dar uite cateva:

Rezistenta normala
Rezistenta pe baza de lumina
Termistor
Rezistenta pe baza de umiditate
Potentiometru

Fiecare dintre astea, este separat in mai multe categorii mai mici. Nu stiu mai nimic, dar sper ca am ajutat macar putin laughing

| Ionut58282856 a răspuns:

Rezistenta de xircuit electronic rezistenta la bataie, rezistenta la foaie, rezistenta la scaune in cap si rezistenta la cioabe in gura. C-am pe asta le stiu