| alexRE a întrebat:

Cateva intrebari despre PC Garage:

1)Sunt de incredere?

2)Comanda e similara ca celor de la eMAG, adica sa-ti aduca la usa si sa platesti cash?

3)Iti pot construii ei pc-ul in cazul in care nu te pricepi? si cat costa?

4)Noul PC va fi testat?

5)Garantii si defecte, cum sta treaba?

4)Ati mai comandat de la ei?

Multumesc.

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

1. Da, sunt de incredere.
2. Da, poti sa platesit si la pcgarage prin ramburs, dar se adauguga o taxa de 12.4 lei la comanda. Deci sa zicem ca o sa cumperi de cat vrei tu, gen 1000 lei, dar o sa dai de platit 1012, 40 lei.
3. Da, ai la servicii. Asamblarea standard e 49 lei(aproape 50).
4. Doar la asamblarile scumpe sau foarte scumpe fac teste de anduranta de 1 zi. Asa testeaza doar esentialul.
5. Daca ai o problema, suni la ei, sau le dai mail, si ei iti exmplica exact cum se procedeaza. De obicei, vine la 1-2 zile la usa curierul, ia calcualtorul si il duce la ei, unde il repara.
6 cred ca era. Eu, da, de multe ori.

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| ITMania a răspuns:

La 3000 lei, deja iti cumperi i5 4440 (de generatie mai noua) + 4GB RAM (faci upgrade pe viitor) + AMD R9 280X, o placa video care ruleaza absolut orice joc actual cu detalii maxime chiar si pe Full HD:
http://bit.ly/19NpKXt

| sltlp a răspuns (pentru alexRE):

1. Eu as schimba mai multe de acolo. Se poate sa pui ceva mai bun. Procesor mai bun(tu ai ales unul cu o generatie in urma) precum si gpu mai puternic.
2. In general nu necesita. Mai ales daca nuf aci overclocking, chiar nu e nevoie. Daca e o carcasa bine gandita, si mai bine.
3. Da, este chiar foarte ok
4. Revin la 1.
Eu as schimba cate ceva...
Si am 2 variante
1. http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/741912/
Ai cpu i5 cu o generatie mai noua;
8gb ram;
1tb hdd;
placa video cu 15-20% peste gtx 660.
Restul detaliilor le vezi si tu. Asta e varianta daca vrei sa cumperi tot acum si sa nu mai bagi bani prea multi in upgrade-uri.
Daca insa te multumesti acum cu doar 4gb ram(si mai adaugi cand mai strangi banuti inca 4gb ram) si doar 500gb hdd, poti sa cumperi ceva. chiar foarte performant(placa video e echivalenta cu gtx 770 in jocuri).
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/741917/
La oricare varianta, mai adaugi si asamblarea standard(de obicei e suficient): http://www.pcgarage.ro/servicii/pc-garage/asamblare-standard/. Mai bine pui banii la piese(parerea mea). Si un voucher pentru discount la comanda(e fara ghilimele): "6WXBQPKQ". Mai mult de atat nu ai cum sa scoti. Daca ai nelamuriri, raspunzi. :)

Răspuns utilizator avertizat
| sltlp a răspuns (pentru alexRE):

La ce raport pret/performanta au noile serii Radeon R, in bugetul tau merita mai mult sa mergi pe un Radeon(ce e pus de altfel si mai sus) decat pe variantele cu Nvidia.
Performanta, cum ziceam, in buget avataj la Radeon(AMD).
Durabilitate, aici tine uneori si de racire. Iar ambele concureaza cu raciri foarte bune. Insa altfel zis, pentru placi durabile exista variante mai scumpe, insa nu merita. uneori mai tine si de noroc(ca si la garantie, daca din 100 produse unul se strica, acel 1 sa fie fix la tine).
Oricum, nu cred ca o sa ai probleme aici, deoarece nu sunt componente de proasta calitate sau ieftine(gen la sursa sau altele).

| supermamici a răspuns:

(1) NU SUNT de incredere, vei avea sigur probleme cu garantia, nu-ti vor repara produsul si iti vor da banii inapoi cu care nu vei putea cumpara acelasi produs sau ceva similar. Asta dupa ce o sa te umple de taxe.

(2) Da comanda e similara ca la toate magazinele online.

(3) Platesti pentru asta. Alte magazine le pun fara sa iti ceara vreun ban.

(4) Ei zic ca da, insa sunt probleme cu testele lor care cica sunt OK in garantie, e plin netul de d-astea.

(5) Defectele sunt ale furnizorilor nu ale lor, si apar la toate magazinele. Cu garantia vei avea sigur probleme, nu vei fi depagubit total si vei plati lucruri pentru care nu ar trebui sa platesti.

(6) In trecut da. Pe viitor niciodata, si scumpi si cu garantia la pamant.

Vezi si aici cateva pareri despre cat de incredere sunt cei de la pcgarage: http://timez.ro/tzeparii-pcgarage-tepele-cu-garantia-oferita/

| AlexandraSimion a răspuns:

Este un magazin de încredere așa că nu îți face griji. Totul este la fel ca la eMAG de exemplu. Dacă dorești să aflii mai multe informații și păreri de la alți clienți, pentru acest magazin, îți recomand http://parerimagazin.ro/pareri/pcgarage-ro