| Rony23 a întrebat:

Ce antene Wi-Fi sunt mai bune? ca vreau sa cumpar una care sa o pot pune pe geam (sa reziste la ploaie). Am vazut tot felul de aparate dar sunt in ceata. Sau daca cumpar un router pot sa prind semnal de la retelele de afara? Poate spun prostii dar va rog sa ma lamuriti si pe mine. Multumesc.

6 răspunsuri:
| DragomirMihail2020 a răspuns:

Salut!
Mai bine cumperi un router.
Iti faci setarile pentru conexiune si stii ca ai o viteza buna la internet si poti pune o parola si stii ca conexiunea ta este sigura si vei avea o conexiune mai mare.

Un router Wifi poate avea conexiune mica sau mare in functie si de internet.
Ex: http://goo.gl/DKMybp
http://goo.gl/snmVZs
Link de sus acesta este routerul meu simplu classic viteza de 150Mbps raza/aria de acoperire este de 150 metri a costat 60 Lei.
Cu cat ai mai multe antene sau routerul este pozitionat intr-un loc Potrivit cu atat poti avea o conexiunea buna la wifi.

Iar din ceai mai zis acolo.
Se prinzi conexiune din alte retele wifi nu prea poti chiar daca ai putea toate au parole unele si fiecare pune o parola cum vrea el.

Singura solutie ar fi sa ai contract cu firma RCS/RDS si orice conexiunea wifi prin zona care au RCS/RDS pot sa se conecteze prin reteaua wifi.
Este o chestie care au bagat-o RCS/RDS dar nu vreau sa ma bag in detalii.

Iar aia cu USB/cablu viteza mare:
http://goo.gl/v7N38V

Mult Succes!
Si nu uita sa dai Funda celui mai bun raspuns care te-a ajutat.

Răspuns utilizator avertizat
| stanel97 a răspuns:

Nu știu nimic despre antene Wi-Fi, dar la un router trebuie sa conectezi un cablu de net, sau un modem USB (în ambele cazuri trebuie sa iti faci abonament la internet la companiile care furnizează în zona.

| Rony23 explică (pentru stanel97):

Ideea era wifi moca free gratis etc

| stanel97 a răspuns (pentru stanel97):

Nu îți recomand sa te chinui sa prinzi semnal de la vecini, vei avea viteza mica și la un moment dat vecinii se vor prinde și vor pune o parola.