| vodka020202020 a întrebat:

Ce aș putea dezactiva din aplicația "services" de pe windows care nu își au rostul acolo și consumă resurse

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

In primul rand, poti pune pe Disable:

++Connected User Experiences and Telemetry
++Remote Registry
++Retail Demo Service
si
++SysMain (in special daca ai Windowsul pe un SSD)

Apoi, multe altele, chestii PE CARE NU le folosesti:

BitLocker Drive Encryption Service
Bluetooth Audio Gateway Service (daca nu folosesti bluetooth)
Bluetooth Support Service (daca nu folosesti bluetooth)
Fax
File History Service (daca nu folosesti functia de backup)
Microsoft Account Sign-in Assistant (daca nu folosesti cont Microsft)
cele 3 Microsoft Edge. (daca nu folosesti)
Microsoft Store Install Service (daca nu folosesti MS Store)
Parental Controls
Payments and NFC/SE Manager
SmartCard (toate 3)
Spatial Data Service
Touch Keyboard and Handwriting Panel Service (daca nu folosesti tastatura virtuala)
Windows Biometric Service (daca nu ai laptop cu amprenta sau nu folosesti Windows Hello)
Windows Insider Service
Windows Mixed Reality OpenXR Service
Windows Mobile Hotspot Service (daca nu folosesti hotspot sau/si nu ai placa de retea wi-fi la PC)
Windows Perception Service
Windows Perception Simulation Service
Work Folders
Xbox (toate 4)

Daca folosesti si TeamViewer, pune-l de pe Automatic pe Manual.

sau orice Serviciu mai ai /mai folosesti, dar nu trebuie neaparat sa porneasca odata cu Windowsul, pune pe Manual

Suplimentar, recomand sa folosesti
O&O AppBuster v1.3.1343
O&O ShutUp10++ v1.9.1436

Aceste 2 programe folosite cum trebuie, ajuta la curatarea Windowsului de chestii neesentiale, din cateva clickuri.

In ShutUp10, poti bifa toate punctele (sa fie pe verde), MAI PUTIN CAMERA SI MICROFONUL.
Din ambele TAB-uri (Current User si Local Machine)

In AppBuster, mergi in TAB-ul Windows si dezinstalezi, (daca doresti) tot ce nu folosesti:
aplicatiile moderne de la Microsoft eu le-am eliminat in totalitate, doar ce vezi mai jos a mai ramas

https://i.imgur.com/FeqmK7u.png

si le-am inlocuit cu alternative:

Calculator cu Old Classic Calculator for Win11-Win10
(adica calculatorul din Windows 7)
Snipping Tool cu GreenShot...
Movies cu VLC
GrooveMusic cu AIMP
Pictures cu IrfanView
etc

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu dezactiva nimic.

| Simpatic a răspuns:

De acolo nu dezactiva nimic
Poti descarca aplicatii precum CCleaner si poti sterge software inutile pe care le baga Microsoft cu japca-mai ales cele care nu iti sunt de folos, de exemplu mi-am sters printre altele contul de Xbox pentru ca nu imi este necesar, acele softuri nu le poti dezinstala si nici vedea in Control panel!