| GoogleUser a întrebat:

care versiune de windows consuma mai multe resurse, windows 8.1 sau windows 7?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Windows 7 necesar:
Procesor de 1 GHz sau mai rapid pe 32 biți (x86) sau pe 64 biți (x64)
1 gigaoctet (GO) RAM (pe 32 de biți) sau de 2 GO (pe 64 de biți)
spațiu disponibil pe hard disk de 16 GO (pe 32 de biți) sau de 20 GO (pe 64 de biți)
Dispozitiv grafic DirectX 9 cu driver WDDM 1.0 sau mai recent
Windows 8 (Windows 8.1 e la fel) necesar:
Procesor: 1 gigahertz (GHz) sau mai rapid cu suport pentru PAE, NX și SSE2 (mai multe informații)
RAM: 1 gigabyte (GB) (32 de biți) sau 2 GB (64 de biți)
Spațiu pe hard disk: 16 GB (pentru 32 de biți) sau 20 GB (pentru 64 de biți)
Placă video: dispozitiv grafic Microsoft DirectX 9 cu driver WDDM
Concluzie: cine-ti spune ca unul consuma mai mult de cat altul nu stie ce spune ca sa nu spun mai mult si sa-l jignesc.

5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu-i vorba numai de resurse; pe un pc care accepta w7, este posibil sa nu poti instala w8.
De exemplu, un w8 consuma mai putine resurse; dar pentru el iti trebuie un pc mai bun decat unul care suporta w7.

| StefanKogut a răspuns:

Versiunile sunt destul de asemanatoare, ambele fiind update-uri izvorate din Vista. Asa cum a mai aratat cineva, au cerinte minime identice. Diferentele incep in momenuul in care incepi sa le customizezi, si anume Win7 Ultimate cu Aero este greoi si consuma multe resurse numai pentru sine, 90% din chestiile disponibile in Ultimate nu vor fi folosite niciodata de un user mediu, dar se autolanseaza si sunt rezidente in memorie la startup. In orice versiune de win7 folosirea temei Aero duce la cresterea necesarului de RAM pentu sistem precum si cresterea necesarului de cicluri de procesor atat pentru GPU cat si CPU. In ce priveste win8, renuntarea la Aero face sistemul sa lucreze cu mai putine resurse, de asemenea faptul ca e un dual atat pentru device-uri mobile cat si pentru desktop-uri a facut ca startup-ul sa fie customizat astfel incat desktop-ul nu se mai incarca by default ci la initiativa userului. Acest lucru face ca amprenta de start sa fie redusa si sistemul sa se poata lansa in sub 512 Mb de RAM spre deosebire de win7 care se lanseaza in 750 Mb de RAM. Teste au aratat ca instalarea intr-un mediu cu 1 Gb RAM si 10 Gb spatiu a fost de success iar sistemul s-a lansat si a putut fi folosit fara probleme in varianta mobile si cu restrictii generate de aplicatii in varianta desktop. In concluzie, in cazul acestor doua sisteme, desi pleaca de la aceleasi cerinte minime, win8 foloseste resursele mai eficient decat win7, fiind optimizat si pentru device-uri, de aici venind si diferenta dintre ele. Intr-un sistem cu cerinte minime win8 va functiona mai bine pentru ca foloseste resursele disponibile mai eficient decat win7.

| alexa10ale a răspuns:

Windows 8 consuma mai mult dar windows 7 e mai lent deci windows 8 e mai bun

| Pop_Andra_1993 a răspuns:

Windows 8 consuma mai mult fiindca windows 7 e doar o optiune din windows 8.

| anonimanonimanonima a răspuns:

W8 consuma mai mult, dar e si mai bun! Recomand!