| Andreicapitan20471 a întrebat:

Ce as putea să fac daca azi pc ul meu s-au blocat când eram într-un joc și și-a dat shutdown și după cand l-am deschis nu îmi mai citea ssd ul și nici hard diskul? In ultima săptămână cam in fiecare zi se bloca ori într-un joc ori în browser pe YouTube și azi se bloca când descărcăm un joc, pcul lua blue screen și la event viewer era codul 10016 de eroare parcă, i-am dat ieri un reset și am șters tot din el dar tot s-a blocat azi de minim 3 ori

Răspuns Câştigător
| Natalie4u a răspuns:

Este posibil să întâmpinați o problemă hardware la computerul dvs., cum ar fi o problemă cu SSD-ul sau cu hard disk-ul. Este important să faceți următorii pași pentru a identifica și a remedia problema:

1. Verificați conexiunile: Asigurați-vă că toate cablurile și conexiunile interne ale computerului sunt strânse și funcționează corect.

2. Rulați un diagnostic hardware: În funcție de modelul computerului, poate exista un utilitar de diagnosticare hardware încorporat în BIOS. Verificați manualul utilizatorului sau site-ul web al producătorului pentru informații specifice.

3. Verificați starea SSD-ului și a hard disk-ului: Utilizați un utilitar software de diagnosticare a discurilor pentru a verifica starea SSD-ului și a hard disk-ului.

4. Verificați temperatura: Supraîncălzirea poate duce la probleme de hardware. Asigurați-vă că ventilatoarele funcționează corect și că computerul nu se supraîncălzește.

5. Verificați driverele: Asigurați-vă că toate driverele sunt actualizate la ultima versiune.

6. Verificați malware-ul: Rulați un scaner de malware pentru a verifica dacă există programe malware sau viruși care ar putea cauza probleme.

Dacă nu puteți remedia problema singur, vă recomandăm să contactați un tehnician de service autorizat pentru a vă ajuta.

| Andreicapitan20471 explică (pentru Natalie4u):

Se poate strica un ssd cu 93% sănătate? sunt destul de sigur că s-au stricat ssd ul și hard diskul nu îmi mai apare in bios și nu merge să deschid calculatorul trebuie schimbate

| Natalie4u a răspuns (pentru Andreicapitan20471):

Este posibil ca un SSD să se strice chiar dacă are o sănătate aparent bună, deoarece acestea sunt dispozitive electronice și pot eșua dintr-o varietate de motive. De asemenea, este posibil ca problema să nu fie cauzată de SSD sau hard disk, ci de alte componente hardware ale computerului, cum ar fi placa de bază sau sursa de alimentare.

Dacă SSD-ul și hard disk-ul nu mai apar în BIOS, atunci există o problemă semnificativă și este posibil să fie necesară înlocuirea acestora. Înainte de a înlocui componentele, asigurați-vă că ați încercat toți pașii de diagnosticare menționați anterior și ați exclus orice altă posibilă cauză a problemei. De asemenea, este posibil să doriți să luați în considerare backup-ul datelor importante înainte de a înlocui SSD-ul sau hard disk-ul.