| Vladut2000L a întrebat:

Ce as putea sa ii fac la pc sa nu mai dea rateuri din acestea (https://imgur.com/a/NIpg7Jr) cand ma joc fortnite dupa o ora gata da rateu si isi revine dupa 3 min dupa ce sting pc.

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Doar dupa ce te joci face asta? L-ai urmarit in idle/lucru normal cu PC-ul?

Ai urmarit temperaturile in timp ce te joci?

Foloseste GPU-Z, HWinfo, sau AIDA64, pentru a scrie un fisier.log in care sa se afle temperatura (printre alti parametri: de exemplu viteza de rotatie a ventilatoarelor, load-ul pe CPU, voltaje, etc).
Setezi 10-20 secunde ca interval de timp pentru scriere in fisier.

Apoi foloseste Generic Log Viewer 4.1 pentru a afisa valorile din acel fisier in mod grafic (te ajuta sa nu mai cauti "manual" valorile maxime).

Da detalii despre sistem (CPU, video, RAM, sursa).
Cand a fost curatat de praf ultima data?

Oricum - daca isi revine, motivul pentru care afiseaza ecranul acela e supraincalzirea.
Ramane sa descoperi daca e vorba despre supraincalzirea placii video, (facand ce am scris mai sus), sau a monitorului.
Poate fi si procesorul, dar sunt sanse mult mai mici sa afiseze astfel de artefacte datorita lui (de regula supraincalzirea lui duce la freeze sau restart).

| Vladut2000L explică (pentru NLS):

Procesorul la 45 de grade si placa video vreo 67 maxim cred ca e de la sursa ca o am de 350w dar cand ii dau rr la pc merge si apare la notificare default radeon wattman settings have been restore due to an unexpected system failure deci na.

| Vladut2000L explică (pentru NLS):

Am un i5 7400 un r9 270 si o sursa de 350 W de la iarena ceva asa.

| NLS a răspuns (pentru Vladut2000L):

Poti incerca sa reinstalezi driverul placii video, insa numai dupa ce il dezinstalezi pe actualul si rulezi CCleaner (tabul Registry/ curatarea intrarilor care nu mai sunt de actualitate din Registrii).

Ultimul driver pentru Radeon il gasesti aici:

https://www.amd.com/......eon-r9-270

Daca face la fel, testeaza cu un alt monitor, sau TV cu HDMI.

In ultima instanta - testeaza cu o alta sursa. (sau du-l intr-un service unde sa faca asta)

| xRlly a răspuns:

Nu iti mai rezista Placa video / procesorul / hard disk-ul sau poate de la monitor, nu mai este bun monitorul.