Întrebare recomandată | LanguageMaster a întrebat:

Ce avantaje are un laptop de gaming față de un desktop de gaming?

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Il cari oriunde iti arde si consum de curent scazut atat

Bula
| Bula a răspuns:

Poti sat te joci cu el si pe autobuz, cand mergi la scoala /lucru sau spre casa (daca bateria e buna).

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru costinvlad490):

Nu-l cari la scoala, acolo inveti.

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru costinvlad490):

De muuuult am umblat la scoala.
Atunci se folosea abacul pe post de calculator scolar. big grin

| Evolution a răspuns:

Avantajul principal al laptopului este mobilitatea, poti lua usor cu tine la facultate / birou etc.
Dar un desktop are mai multe avantaje, principalul ar fi upgrade-ul usor de componente.
Laptopul nu prea mai poti schimba de pe placa de baza procesorul sau placa video. Nu ii mai poti face upgrade, decat de ceva memorii ram, ssd si cam atat.
Succes!

| Mosotti a răspuns:

Desktopul e si mai stabil, se incinge mai putin ca laptop-ul, e ceva mai ieftin fata de laptop, cam asa ar fi.
Si poate mai e si ca, colegul, poate nu poti pune o placa grafica asa capabila ca pe desktop dar eu asta nu stiu sigur.
Ca daca una capabila care merge pe lap si face fata la tot exista, atunci nici nu m ai ai nevoie de alta mai tare inutila care s-ar putea pune doar pe desk.

| Bizon95 a răspuns:

In primul rand portabilitatea
poti sa te joci si acasa, dar si in vacanta la mare, daca te duci in deplasari, etc.
apoi mai sunt si altele, dar minore, cum ar fi, mai putine fire, consum de curent mai mic, etc.

dezavantajele in schimb sunt mai multe, fata de, desktop:
ESTE MAI SCUMP, chiar MULT MAI SCUMP
se incinge mai tare
are performante mai scazute
are monitor mai mic sau chiar mult mai mic (un laptop 15"-18", la un desktop trebuie sa fii zgarcit RAU sa nu iti iei monitor de cel putin 24" )
etc.

| Speranta12 a răspuns:

In sfarsit pui si tu o intrebare normala.

Hehe.

| Demidol a răspuns (pentru Speranta12):

Daca si raspunsul tau era normal, bine era!

| Speranta12 a răspuns (pentru Demidol):

Trebuia sa comentezi si tu ceva.

| Demidol a răspuns (pentru Speranta12):

Ca si tine dealtfel. Stii chestia cu paiul si barna?

| Demidol a răspuns:

LanguageMaster, sa inteleg ca si tu faci bascalie pe site?! Altfel, de ce ai fi votat "eronat si nefolositor"?

| Speranta12 a răspuns (pentru Demidol):

"acum 2 ore | Demidol a răspuns:
LanguageMaster, sa inteleg ca si tu faci bascalie pe site?! Altfel, de ce ai fi votat "eronat si nefolositor"?"

- Abia acum ai inteles ce am zis eu in primul comentariu!winking

Răspuns utilizator avertizat
| YUKYCHANBOY a răspuns:

Ca este portabil, costa mai mult, nu găsești asa ușor piese de schimb... Dar ține vreo 2 ore bateria... A da, e scump pentru ca, cu acei bani faci un desktop gaming mult mai bun și mai performant