| Nedea_Marius_1994 a întrebat:

As vrea sa imi iau un laptop/desktop pentru gaming la vreo 3000 de lei are cineva idee vreun model?

8 răspunsuri:
| introduaicinumele a răspuns:

Fa-ti singur un desktop, asa poti cumpara hardware-ul de care chiar ai nevoie. Daca zici ca este pentru gaming, cumpara-ti o placa (recomand nVidia Geforce GTX, costa in jur de 1000 lei una buna, ma rog, sunt si mai ieftine, dar nu vei putea sa te joci jocuri in rezolutii foarte mari cu detalii mari si un FPS constant ca sa se vada mai smooth). Apoi nu uita sursa! Sa fie una cu vreo 50-100W mai mult decat cere placa video! Iar apoi este important procesorul, ori un dual core foarte rapid, ori un quad-core (poate fi si AMD, se descurca foarte bine cu jocurile). RAM-ul trebuie sa fie rapid (minim 1600 Mhz), iar capacitate, minim 4 Gb. Placa de baza trebuie sa fie si ea una buna sa suporte restul componentelor si sa nu crape la prima pana de curent. Iar ca hard disk, ti-as recomanda un SSD pentru boot si un HDD pentru jocuri si storage.

Bafta! Daca nu stii ce sa-ti iei intreaba pe forumuri!

| SouLIce a răspuns:

Daca vrei gaming ia-ti sau fa-ti un desktop
cu un laptop nu vei obtine performanta unui desktop

| SouLIce a răspuns (pentru SouLIce):

Http://www.pcgarage.ro/sisteme-pc-garage/pc-garage/storm-3400/ asta este ok pentru gaming sau poti sa iti faci tu unul dar trebuie sa ai cunostinte in hardwere

| IulianP a răspuns:

In 3000 ROn ai sistemul urmator: http://bit.ly/VLzgAZ
Este maximum de performanta care il poti scoate din bugetul tau. Este mult peste orice laptop la aceeasi bani.

| Dinamovistul101 a răspuns:

Asus K56CM

Răspuns utilizator avertizat
| Dany012 a răspuns:

Incearca marca Alienware; este foarte scumpa dar cea mai buna pentru gaming

| specialistul2013 a răspuns:

Http://laptop-hppavilion.blogspot.ro/,aici gasesti un laptop destul de bun, poti juca si cele mai noi jocuri fara probleme.Succes!