| anonim_4396 a întrebat:

Ce e GPRS si ce il diferentiaza de GPS?

4 răspunsuri:
Shin
| Shin a răspuns:

GPRS-ul nu are legatura neaparata cu GSM-ul. Este un standard de comunicatie care este folosit SI in retele de telefonie mobila, dar nu numai.
Shin.

| adi a răspuns:

Sunt 2 lucruri total diferite
GPRS - stanndard de transmitere de date(modu cum trimite telefonul SMS-urile).
GPS - sistem pentru determinarea pozitiei prin satelit(adica te ajuta sa vezi unde esti pa harta).

| kh1ss a răspuns:

Diferenta e " R "... glumesc... dar vad ca ai primit deja rasp happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

GPRS vă permite să trimiteţi date mai repede decăt prin reţeaua de date GSM.
GPS este prescurtarea de la Global Positioning System, adica sistemul de localizare globala.

Cred ca ai gasit si diferenta intre cele doua in raspunsul meu.