| ed23tm a întrebat:

Ce este dinamic lighting in jocuri?
Este mai bine sa fie pornit sau oprit?

Răspuns Câştigător
| Aero a răspuns:

Http://en.wikipedia.org/wiki/Dynamic_lighting

Da, e bine sa fie ON pentru o experienta vizuala mai buna.
Posibil ca acest dynamic lighting sa depinda de shader model-ul de la placa video. Cu cat cel de la placa video e mai mare(de asemenea si jocul sa suporte) cu atat grafica e mai buna:D
De ex. Shader Model 5. 0 e cel mai bun. Dar cel mai comun in ziua de azi e 4. 0 deocamdata. 5. 0 e la inceput. Bine, ma refer la tehnologie in general...nu la majoritatea românilor care are de abia placi video cu shader model 2. 0 :D