| Robert_Robert_1998 a întrebat:

Ce este mai exact ubuntu, este măcar la fel de bun ca Windows?

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Este o versiune de distributie a sistemului de operare Linux

Linux-ul e mult mai bun ca server, retele, firewall, servicii de retea, etc.

dar, Ubuntu fiind una din distributiile de tip desktop, si deci se numeste ca o doresti pentru desktop, atunci NU, nu e mai buna ca windows, din cam toate punctele de vedere pentru care folosesti un desktop, insa MAI ALES DPDV AL JOCURILOR, care pe Linux merg RADICAL DE MULT MAI PUTIN DECAT PE WINDOWS (Steam distribuie jocuri si pentru Linux altfel ar fi chiar ultima frectie la picior de lemn), iar din cauza ca nu are DirectX, jocurile care merg, merg MULT mai slab decat pe Windows

Ubuntu nu e nici macar cea mai buna distributie Linux de, desktop, Linux Mint e:
https://distrowatch.com/
in topul din dreapta, pe pozitiile 1, 2, 4 sunt distro care nu sunt orientate pe desktop, ci pe general, iar Mint e pe locul 3, iar Ubuntu pe locul 5

totusi, LINUX-UL E PE GRATIS fata de windows

insa, in alta ordine de idei, EXTREM de putini producatori de hardware fac drivere de Linux, toate driverele din Linux sunt facute la fel ca Linux-ul, de catre entuziasti!

LE am modificat "multi producatori" in "putini" producatori... deh, a gresi e omeneste tongue

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este un sistem de operare complet gratuit, versiune a Linux, care are si program office gratuit si altele.
Pe internet gasesti o prezentare ampla.
Dupa mine, care nu sunt specialist si stiu doar ce am citit din mai multe surse, este un program bun dar, nefiind specialist si nefolosindu-l, nu pot face comparatie cu Windows.

| NLS a răspuns:

Ubuntu e un sistem de operare gratuit.
Pentru utilizatorii casnici, care nu au nevoie de anumite programe specializate de proiectare, design, arhitectura, simulare, sau de suita Microsoft Office, este o varianta foarte buna.
Pe distributiile de Linux, fie ca e vorba de Ubuntu, Mint, sau celelalte, exista pachete Office gratuite (LibreOffice sau OpenOffice).

Insa o varianta si mai buna este Linux Mint, care e construit pe Ubuntu, de catre o comunitate de oameni pasionati (Ubuntu e dezvoltat de compania Canonical).

In primul rand datorita mediului de lucru (interfata) Cinnamon, care este mai maleabil, personalizabil si mai permisiv decat Unity cu care vine standard Ubuntu.
Apoi, din cauza ca seamana mai mult cu Windows.
Din punct de vedere al confidentialitatii, Mint castiga in fata lui Ubuntu: Canonical, compania care se ocupa de dezvoltarea Ubuntu, colecteaza informatii la greu de la utilizatori.

Cat despre buguri, am avut ambele sisteme instalate, si cu Ubuntu am avut mici probleme, raspundea interfata mai greu. Mint a mers ca lacrima (varianta Mate am avut-o eu, Cinnamon nu am incercat).

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Un fragment dintr-un review comparativ:

"Canonical a făcut o treabă excelentă pentru a menține Ubuntu stabil și sigur. De asemenea, încearcă bine să își păstreze pachetele oficiale ca fiind noi și actualizate mereu. Ei își stabilesc propria infrastructură (pe care se bazează Mint). Ele oferă un punct de plecare pentru tranziția utilizatorilor și a companiilor de sistem de operare.

Dar desktop-ul și meniurile Mint sunt ușor de utilizat, în timp ce liniuța Ubuntu poate fi un fel de confuz în special pentru utilizatorii noi. Este poarta prin care utilizatorii foștilor Windows parcurg și ca atare este cea mai primitoare pentru astfel de persoane. Mint oferă mai multe în ceea ce privește software-ul preinstalat, dar găsirea și instalarea software-ului din centrul de software Ubuntu poate fi ceva mai ușoară.

Așa că aleg Mint peste Ubuntu, dar nu mă înțelegeți greșit, Ubuntu cu Unity este nemaipomenit odată ce știți despre ce este vorba. Dar cu Canonical urmărind unificarea desktop-ului și mobilului cu Unity 8, cred că Linux Mint în starea actuală este puțin mai mare decât Ubuntu.
Mint este posibil „Ubuntu făcut mai bine". În general, Linux Mint cu Scorțișoară se simte mult mai șlefuit decât Ubuntu cu Unity."

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Site Ubuntu.ro îți oferă toate informatiile. Tot de acolo poți sa descarci ubuntu de pe site oficial.Nu descărca ubuntu de pe alt site pentru ca e virusat.Site-ul oficial își are locația in Africa.

| danutzu96 a răspuns:

Bun in ce sens? Ubuntu este o distributie de linux foarte cunoscuta bazata pe Debian (alta distributie de linux ). Ideea e ca daca vrei sa te joci... no prea merge pe linux (unele au inceput sa suporte si linux ). Daca doar faci prostii ca navigat, editat un document, seriale. etc. Ubuntu (si nu numai) este o alegere foarte buna. Ca si Desktop as recomanda chinnamon.

| XYZ02 a răspuns:

Ubuntu este un distro de Linux.
Poti sa il compari cu o intefata de Android, de exemplu MIUI, Oxygen OS, Emui.
Acum, ai intrebat daca este macar la fel de bun ca Windows, asta depinde de tine ce intelegi prin "bun".

| madalinrazvan a răspuns:

Ubuntu este un sistem de operare software open source care rulează de la desktop, la cloud, la toate lucrurile conectate la internet.