| Anca444 a întrebat:

Ce este un browser?
Ce este un softwer?
Ce este un driver?
Ce este un splitter?
Camera foto se poate folosii si in discutii pe skype sau e nevoie de o camera video/web?

Am nevoie de putin ajutor.
Dau funda!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Browser = un program care te ajuta la navigatul pe net. Face cereri se servere in functie de adresa de url ceruta de utilizator si interpreteaza rezultatul primit.

software = tehnic software reprezinta un set de instructiuni catre procesor pentru a realiza diferite operatiuni. Mai mutin tehnic = un program, o aplicatie

splitter - un dispozitiv care imparte ceva, spre exemplu semaalul video sau audio

depinde ce functii are respectiva camera, in general nu prea se poate

2 răspunsuri:
| Ionait a răspuns:

Browser = programul pe care il folosesti pentru a naviga pe internet (Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera, Internet Explorer, Safari)

Software = un program

Driver = un program care "invata" microprocesorul cum sa foloseasca celelalte componente

Splitter = un echipament care imparte un semnal in unul sau mai multe semnale.

Doar unele modele de camere foto se pot folosi si pe post de webcam.

| suntserios a răspuns (pentru Ionait):

Driverul = acel program care face legatura intre partea hardware si sistemul de operare