| s1ge123 a întrebat:

Ce este un wireless si ce face el? Dar Wifi-ul?

Răspuns Câştigător
| Silvia93 a răspuns:

Wire-less inseamna Retea-fara-fir

Rețelele fără fir sunt rețele de aparate și dispozitive interconectate prin unde radio, infraroșii și alte metode fără fir.

Conexiunile fără fir devin tot mai populare, deoarece ele rezolvă probleme ce apar în cazul cînd avem multe cabluri, conectate la multe dispozitive. Tehnologiile moderne fără fir pot interconecta echipamentele (sau și rețelele locale, LAN-urile) la distanțe mici, dar și la distanțe mari.

În prezent există mai multe moduri de a transmite date prin eter: Wi-Fi, Bluetooth, GPRS, 3G, GPS ș.a.

---

Wi-Fi este o tehnologie radio folosită deseori la implementarea rețelelor locale de calculatoare de tip rețea locală fără fir (Wireless Local Area Network, WLAN). Un WLAN este un sistem de comunicații implementat ca extensie la, sau ca alternativă pentru o rețea locală (LAN) cablată, într-o clădire sau campus, combinând conectivitatea la viteză mare cu mobilitatea utilizatorilor, într-o configurație mult simplificată. Avantajele evidente, cum ar fi mobilitatea, flexibilitatea, simplitatea în instalare, costurile de întreținere reduse și scalabilitatea, au impus Wi-Fi și WLAN ca o soluție tot mai mult utilizată.

funda?

| s1ge123 explică (pentru Silvia93):

Si daca vreau sa imi iau wireless, nu mai platesc netu? si cam cat costa un aparat dinasta, wireless?

| Silvia93 a răspuns (pentru s1ge123):

Cum sa nu platesti netu?
Wire less te ajuta sa te conectezi la laptop,telefon si tableta mai usor fara sa umbli cu cablu de internet prin casa sau sa stai doar intr un singur loc.
Cei de la net dupa ce iti baga net iti baga in wire-less un cablu.iar din wire less te conectezi dupa cum am mai spus la telefon tableta si laptop.
Daca ai calculator wire less nu merge.

DAca vrei net gratis te duci cu laptopul tableta sau telefonul in zone cu wi fi gratis => McDonald,parcuri, restaurante, aeroport etc.
Un aparat care se numeste Router Wireless, daca nu ti`l dau aia gratis de la internet, costa intre 80 si 300 lei.

| s1ge123 explică (pentru Silvia93):

Aaa, am inteles, multumesc mult!

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Wireless si wi-fi sunt acelasi lucru si reprezinta o tehnologie de comunicare prin unde radio

| Osiris2246 a răspuns:

Wireless=fara fir.Sunt unde radio transportatoare de date.